Ortopedický magazín logo

Reklama

WHO ešte neoznačila indický variant koronavírusu za nákazlivejší

WHO ešte neoznačila indický variant koronavírusu za nákazlivejší

Príbuzní a mestskí zamestnanci odetí v špeciálnych ochranných odevoch pochovávajú do hrobu tele obete ochorenia COVID-19 v indickom meste Gauhátí v nedeľu 25. apríla 2021. Foto: TASR-AP

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala pred unáhlenými závermi o nákazlivosti alebo rizikovosti nového variantu koronavírusu zisteného v Indii. Včera oznámila India vyše 350.000 prípadov infekcie za posledných 24 hodín. Je to viac, než za takýto časový interval hlásila akákoľvek iná krajina na svete. Napriek tomu, WHO ešte neoznačila indický variant koronavírusu za nákazlivejší. Nárast prípadov mohlo podľa zdravotníckej organizácie spôsobiť niekoľko faktorov. 

Aktuálny stav v Indii

  • V Indii zaznamenali v pondelok 26. apríla  rekordných 352.991 nových prípadov nákazy koronavírusom a 2812 súvisiacich úmrtí.
  • Preplnené krematória sú pre vysoký počet obetí nútené spopolňovať telá na pohrebných hraniciach. Tých je toľko, že ľuďom dochádza palivo a úrady v metropole Naí Dillí evidujú žiadosti o výrub stromov v miestnych parkoch.
  • Nemocnice sú beznádejne plné a v niektorých prípadoch na jednom lôžku ležia dvaja až traja pacienti.
  • India momentálne zažíva druhú vlnu nákazy, ktorá sa podľa odborníkov rýchlo šíri vďaka novým, nákazlivejším mutáciám vírusu SARS-CoV-2 a nepripravenosti vlády.
  • Od vypuknutie pandémie sa podľa oficiálnych štatistík v Indii nakazilo koronavírusom 17,3 milióna ľudí a 195.123 na následky choroby COVID-19 zomrelo.
  • Británia, Francúzsko, Izrael, Nemecko, Európska únia ako taká i Spojené štáty ponúkli tomuto subkontinentu pomoc.

WHO ešte neoznačila indický variant koronavírusu za nákazlivejší

WHO tento variant ešte neklasifikovala ako „znepokojujúci“. Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.
Hovorkyňa organizácie uviedla, že v tomto časovom bode ešte nie je jasné, do akej miery je variant zodpovedný za rýchly nárast v počte prípadov nákazy v Indii v posledných mesiacoch. Je veľa faktorov, ktoré podľa hovorkyne WHO mohli prispieť ku krízovej situácii v Indii. Nárast prípadov mohli zrýchliť napríklad sviatky a ďalšie podujatia s hromadnou účasťou ľudí.

V epidemiologickej situácii v Indii môže byť závažným faktorom aj britský variant koronavírusu. India s 1,3 miliardy obyvateľov zaznamenala celkovo vyše 17 miliónov prípadov infekcie.

Britský, juhoafrický a brazílsky variant koronavírusu klasifikovala WHO ako „znepokojujúce varianty“.

Podľa WHO je variant pokladaný za „znepokojujúci“ vtedy, ak sa šíri ľahšie. Alebo ak spôsobuje závažnejší priebeh ochorenia, uniká pred imunitným systémom človeka či oslabuje účinnosť známych spôsobov liečby.

Najnovší variant prvýkrát zistili v Indii 1. decembra 2020. Do 23. apríla bola do databázy GISAID, ktorá obsahuje genómové sekvencie chrípky a koronavírusu SARS-CoV-2, zaznačených vyše 850 sekvencií koronavírusu z viac ako 18 krajín. Väčšina pochádzala z Indie, Británie, Spojených štátov a Singapuru. Toto však nedáva presný obraz o výskyte variantov, pretože mnoho krajín sekvenuje výrazne menej a iné tak nerobia vôbec pre nedostatok kapacít, píše DPA. Pri sekvenovaní genómu ide o určenie poradia písmen v reťazci DNA, uvádza na svojej webovej stránke Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Na základe tohto procesu vedci pozorujú zmeny v genóme vírusu.

Dohľadávanie pôvodu mutácií

Vedci z UK a SAV identifikovali na Slovensku viacero línií vírusu. Išlo nielen o český, britský či juhoafrický variant, ale aj rôzne ďalšie kmene. To, do akej skupiny patria jednotlivé osekvenované vzorky, je podľa UK pomerne jednoduché určiť.

„Každý z týchto variantov má totiž špecifické mutácie na určitých miestach a stačí sa pozrieť, či sú tieto mutácie vo vzorke prítomné. Genómové sekvencie vírusu potom odosielame do medzinárodnej databázy GISAID,“ približuje bioinformatička docentka Broňa Brejová z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK.

Sekvencie vzoriek vírusu umožňujú zistiť nielen to, kde daný variant vznikol, ale aj to, ako sa šíri do rôznych častí sveta. Kým pred Vianocami 2020 u nás prevládal český variant, na začiatku marca 2021 tvoril britský kmeň už 90 % na celom Slovensku

Zdroj: TASR

Foto: TASR/AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This