Horúčavy budú pokračovať aj zajtra, viete ako sa chrániť pred úpalom?
V stredu (7. 7.) popoludní čakajú Slovensko opäť horúčavy. Teploty sa môžu na juhozápade Slovenska vyšplhať až na 35 až 36 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe informuje o výstrahe prvého aj druhého stupňa pred vysokými teplotami. Tie predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie aj tvorbu požiarov, Viete ako sa chrániť pred úpalom a ako poskytnúť prvú pomoc?
- Výstraha druhého stupňa pred vysokými teplotami platí pre Bratislavský kraj a pre okresy Banskobystrického, Nitrianskeho a Trnavského kraja od 14.00 do 18.00 h.
- Výstraha prvého stupňa pred teplotami platí pre viaceré okresy Banskobystrického, Trenčianskeho, Košického kraja a tiež pre okresy Topoľčany, Piešťany, Skalica a Senica. Od 13.00 do 18.00 h sa očakávajú teploty v rozpätí 33 až 34 stupňov Celzia.
„Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ upozornili meteorológovia.
Ako sa chrániť pred úpalom?
Úpal je poškodenie zdravia, ku ktorému dochádza pôsobením vysokej teploty alebo vlhkosti prostredia na organizmus. Na tepelný úpal sú náchylní najmä starší ľudia a malé deti.
Úpal vzniká vtedy, keď organizmus nie je schopný odvádzať prebytočné teplo a dochádza k poškodeniu organizmu teplom. V horúcich slnečných dňoch preto nie je vôbec výnimočný.
„Novorodenci a dojčatá nemajú vyvinuté termoregulačné mechanizmy, úpal im hrozí už po niekoľkých minútach. Rodičia by mali pravidelne kontrolovať, aby deti nosili ľahký, vzdušný, svetlý odev, pokrývku hlavy, dodržiavali pitný režim, používali krémy s vysokým ochranným faktorom,“ zdôraznila Katarína Nosálová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava hl. mesto. Medzi 11. a 15. h by sa ľudia podľa hovorkyne nemali vystavovať slnečným lúčom.
Pri extrémnych horúčavách odporúča RÚVZ BA obmedziť alkoholické a kofeínové nápoje, ktoré zbytočne odvodňujú organizmus. Vhodné je piť minerálky s obsahom solí, ktoré dodávajú do organizmu stratené minerály. Dôležité je aj zvýšenie príjmu čerstvej zeleniny a ovocia.
Ako sa prejavuje tepelný úpal?
- vyčerpanie z tepla / únava,
- nepokoj,
- bolesť hlavy, závrate, nevoľnosť, vracanie,
- hnačky, kŕče,
- rýchle dýchanie či zrýchlený pulz,
- poruchy vedomia, halucinácie, zmätenosť, dezorientácia,
- suchá koža
Prvá pomoc pri úpale
„Prvá pomoc pri úpale spočíva v postupnom ochladzovaní a náhrade tekutín, okamžité vyhľadanie chladného prostredia s prístupom čerstvého vzduchu, uvoľnenie, prípadne úplné odstránenie odevu,“ spresnila Nosálová. Ďalšou možnosťou je sprchovanie vlažnou vodou, priloženie vrecka s ľadom na zátylok, pod pazuchy a na slabiny.
Zdroj: TASR
Foto: Envato Elements