Ortopedický magazín logo

Reklama

Británia a Rusko hlásia rekordné počty nakazených a obetí. 54 % Rusov nechce vakcínu

Británia a Rusko hlásia rekordné počty nakazených a obetí.

Británia a Rusko hlásia za posledné dni opäť rekordné štatistiky nakazených na koronavírus. Britácia v utorok hlásila najvyšší denný počet nových prípadov covidu od 29. januára.  Informovala o tom tlačová agentúra Reuters. Ruské úrady čelia skepse, ba dokonca i neochote tamojších občanov dať sa zaočkovať. Vakcináciu odmieta až 54 percent Rusov.

Tlačová agentúra Reuters informovala, že Británia zaznamenala aj najvyšší počet ľudí, ktorí zomreli do 28 dní od svojho pozitívneho testu na covid, a to od 23. apríla.

Utorkové údaje ukázali, že nových prípadov ochorenia je 28.773, čo je nárast oproti 27.334 prípadom z pondelka, a úmrtí 37.

Ku koncu pondelka malo podanú prvú dávku vakcíny proti covidu celkovo 86,2 percenta britských dospelých. Dve dávky už dostalo celkovo 64,3 percenta, uviedla agentúra Reuters.

V Rusku opäť zaznamenali rekordný prírastok obetí

Za ostatných 24 hodín tam v súvislosti s nákazou vírusom SARS-CoV-2 zomrelo 737 ľudí. S odvolaním sa na tamojšie úrady o tom v utorok informovala agentúra AFP.

Rusko je, čo sa týka prípadov nákazy, piatym pandémiou najviac zasiahnutým štátom na svete a prvýkrát sa v počte úmrtí zaznamenaných za jediný deň dostalo cez hranicu 700.

Rusko aktuálne bojuje so šírením nákazlivého koronavírusového variantu delta – ktorý bol vôbec prvýkrát zaznamenaný vlani na jeseň v Indii. Moskovský starosta Sergej Sobianin nedávno informoval, že variantom delta je aktuálne infikovaných asi 90 percent jedincov z celkového počtu nových prípadov nákazy v hlavnom meste, ktoré je považované za epicentrum tohto variantu.

Sobianin zároveň nariadil, aby moskovské firmy poslali domov tretinu svojich nezaočkovaných zamestnancov a reštaurácie do svojich vnútorných priestorov vpúšťali len zákazníkov, ktorí sú buď zaočkovaní, alebo v ostatných šiestich mesiacoch prekonali ochorenie COVID-19. Do polovice augusta zároveň musí byť podľa jeho slov zaočkovaných 60 percent zamestnancov priemyselných podnikov, pripomína AFP.

Podľa údajov tamojších úradov je dosiaľ v 12-miliónovej Moskve oboma potrebnými dávkami vakcíny zaočkovaných približne 1,8 milióna obyvateľov. V celom 146-miliónovom Rusku pritom dostalo obe dávky vakcíny len asi 18,2 milióna ľudí.

Ruské úrady čelia skepse, ba dokonca i neochote tamojších občanov dať sa zaočkovať. Podľa nezávislého prieskumu z tohto týždňa neplánuje podstúpiť vakcináciu až 54 percent Rusov, uvádza AFP.

Kremeľ si pritom pôvodne vytýčil za cieľ zaočkovať oboma potrebnými dávkami vakcíny do konca septembra až 60 percent obyvateľov Ruska. Minulý týždeň však pripustil, že tento zámer nebude schopný splniť, uvádza AFP a pripomína, že bezplatná vakcinácia je v Rusku občanom k dispozícii už od začiatku vlaňajšieho decembra.

Rusko zaznamenalo spomedzi európskych krajín vôbec najvyšší počet úmrtí súvisiacich s covidom, a to 139.316.

Redakcia

Zdroj: TASR

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This