Ortopedický magazín logo

Reklama

ŠÚKL eviduje 6697 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

ŠÚKL eviduje 6697 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

Na snímke budova sídla Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) eviduje 6697 hlásených podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 564 závažných, čo predstavuje 8,4 percenta hlásení. Údaje sú platné k strede (30. 6.). Na svojej stránke to uviedol ŠÚKL.

Nežiaduce účinky na vakcínu od Pfizer/BioNTech

Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 273 závažných hlásení, z toho jedno úmrtie.

Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, predkolapsový stav, kolaps, ale napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

Nežiaduce účinky na vakcínu od Moderny

Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 48 závažných hlásení, z toho jedno úmrtie.

Hlásené boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps či napríklad aj akútna ischémia mozgu.

Nežiaduce účinky na vakcínu od AstraZeneca

V rámci vakcíny od spoločnosti AstraZeneca hlásili 238 závažných nežiaducich účinkov, z toho dve úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu či epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu.

Nežiaduce účinky na vakcínu Sputnik V

Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali jedno závažné hlásenie, a to pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi.

K štvrtku (1. 7.) evidoval ústav spolu štyri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním. Z toho pri troch prípadoch bol súvis stanovený ako možný, a to po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca, a v jednom ako pravdepodobný po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca.

„Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený. Aj ak súvis nebol potvrdený, ale úmrtie bolo štátnemu ústavu nahlásené, hlásenie zasielame spolu s jeho opisom do európskej databázy nežiaducich účinkov (EudraVigilance),“ doplnil štátny ústav.

Celkovo bolo na Slovensku k strede podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií prvou dávkou zaočkovaných 2.030.946 osôb a druhou dávkou 1.587.668 osôb.

Zdroj: TASR

Foto: TASR 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This