Ortopedický magazín logo

Reklama

Už jedna káva denne môže znížiť riziko rakoviny prostaty

Už jedna káva denne môže znížiť riziko rakoviny prostaty

Foto: ilustračné, zdroj: Envato Elements

Rakovina prostaty je jedným z najzávažnejších lekárskych problémov mužskej časti populácie. Tvorí 11 % všetkých mužských nádorových ochorení v Európe a spôsobuje 9 % úmrtí na zhubné nádory u mužov v EÚ. Viete, ako zdravé stravovacie návyky pomôžu pri prevencii?

Nebezpečný karcinóm

Podľa Slovenskej urologickej spoločnosti (SUS) sa každoročne na Slovensku odhalí 1600 – 1800 nových prípadov karcinómu prostaty (KP) a 500 – 600 mužov tomuto ochoreniu ročne podľahne. Odhadom u nás žije 11 000 pacientov s rakovinou prostaty, približne 10 % z nich sa nachádza v pokročilom štádiu ochorenia.

Pacienti vo včasnom štádiu KP sú väčšinou asymptomatickí (bez príznakov). Ak sa príznaky objavia, zvyčajne to už znamená lokálne pokročilé až metastatické štádium rakoviny. Medzi príznaky v týchto štádiách radíme najmä:

  • poruchy močenia (časté močenie cez deň, v noci, urgentný pocit močenia, únik moču, slabý prúd moču, krvavý moč),
  • krv v ejakuláte (hematospermia),
  • bolesti v oblasti konečníka a obličiek,
  • bolesti kostí v oblasti panvy a krížov,
  • poruchy potencie (erektilná dysfunkcia),
  • neurologické príznaky (najmä v metastatickom štádiu KP, napríklad oslabenie dolných končatín, únik moču a stolice, ochrnutie).

Prevencia pri rakovine prostaty

Príčiny vzniku rakoviny prostaty nepoznáme. Existujú však viaceré uznávané rizikové faktory, ktoré môžu zohrať úlohu pri jej vzniku – vyšší vek (50 +), výskyt rakoviny v rodine (9 – 10 % mužov má vrodenú pravdepodobnosť vzniku KP v priebehu svojho života). 

Ďalšími stále skúmanými vplyvmi sú zvýšená hmotnosť, nezdravý životný štýl, nedostatok pohybu alebo holdovanie mastným jedlám. Aj keď neexistuje žiadna 100 % prevencia proti rakovine prostaty, viaceré štúdie a dôkazy naznačujú, že zdravý životný štýl a primeraná strava môžu úspešne zabrániť jej vzniku.

paradajky
Foto: ilustračné, zdroj: Envato Elements

Jedzte veľa paradajok

Paradajky, melóny a iné „červené“ potraviny vďačia svojej farbe silnému antioxidantu lykopénu. Niektoré nedávne štúdie ukazujú, že muži, ktorí konzumujú paradajky a výrobky z nich majú nižšie riziko rakoviny. Španielska štúdia z roku 2018 naznačuje, že konzumácia paradajok vo varenej forme uľahčí telu vstrebávanie lykopénu. Čím je navyše paradajka červenšia (zrelšia), tým viac tohto antioxidantu obsahuje.

Štúdie, ktoré spájajú paradajky a prevenciu rakoviny prostaty stále prebiehajú a ich výsledky nie sú 100 %. Prečo by ste však túto chutnú potravinu nemohli do svojej stravy zaradiť už teraz?

Sila ovocia a zeleniny

Vitamíny a živiny v ovocí a zelenine môžu znížiť riziko vzniku rakoviny prostaty. Zelená zelenina (špenát, brokolica, kel, atď.) obsahuje látky, ktoré pomáhajú vášmu telu odbúrať rakovinotvorné látkykarcinogény. Ak do svojej stravy zaradíte veľa ovocia a zeleniny, môžete takisto spomaliť rozširovanie už existujúcej rakoviny prostaty. 

Zamerajte sa na sóju a zelený čaj

V sójových bôboch sa nachádza živina izoflavón, ktorú minimálne jedna kontrolovaná štúdia spája so znižovaním rizika rakoviny prostaty. Okrem sóje izoflavón obsahuje aj cícer, šošovica alebo arašidy. 

Vedci takisto dlhodobo skúmajú súvislosť medzi rakovinou prostaty a účinkami zeleného čaju. Výsledky sú, ako asi tušíte, zatiaľ zmiešané, ale štúdia z roku 2008 ukazuje, že muži, ktorí pijú zelený čaj alebo užívajú doplnky stravy v podobe extraktov zeleného čaju majú nižšie riziko pokorčilého KP ako tí, ktorí to nerobia.

Nalejte si šálku kávy

Milujete kávu? Už tri šálky tohto nápoja denne znižuje riziko rakoviny prostaty o 11 %. 4 až 5 šálok zníži smrteľné následky a prechod k pokročilým stupňom KP. Účinok kávy teda stúpa a klesá s množstvom vypitej kávy. 

Má to však aj svoje nevýhody. Vysoké dávky kofeínu u niekoho môžu spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti (nepravidelný tlkot srdca, záchvaty, atď.). Ak máte podobné problémy so srdcom, nemali by ste prijať viac ako 400 miligramov kávy denne, čo je ekvivalent 4 šálok. Všetko samozrejme súvisí s celkovým životný štýlom, ktorý vediete. Ak sa pravidelne hýbete a máte pestrú stravu bohatú na vitamíny, káva vám ani vo vyšších dávkach nemusí ublížiť. 

Ďalším z faktorov vplyvu kávy na rakovinu prostaty je aj spôsob jej prípravy. Káva obsahuje chemikálie – lipidy cafestol a kahweol. Tie sú známe svojimi schopnosťami v boji proti rakoviny prostaty. Podľa vedcov sa práve tieto lipidy zachytávajú, ak si pripravujete filtrovanú kávu pomocou filtra. Klasická varená káva bez použitia filtra naopak umožňuje týmto lipidom zostať vo vašej každodennej rannej šálke kávy a bojovať tak proti rakovine.   

Žite zdravo, nefajčite a hýbte sa      

Túto radu by sme mohli úspešne aplikovať na prevenciu voči akejkoľvek chorobe. Jednoznačne to však platí aj pri rakovine prostaty. Fajčiari majú vyššie riziko recidívy a úmrtia na KP. 

Nadmerná hmotnosť a obezita sa takisto spájajú so zvýšenými rizikom agresívnej rakoviny prostaty. Pravidelné cvičenie a pohyb (chôdza, beh, cyklistika, plávanie, a pod.) spojené s pestrou stravou vám pomôže rozhýbať metabolizmus a udržať si tak zdravú hmotnosť.   

ultrazvuk prostaty
Snímka prostaty pro ultrazvuku, zdroj: Envato Elements

Nebojte sa doktorov

Práve včasné zachytenie príznakov rakoviny prostaty môže viesť k úspešnej liečbe. Návšteva doktora a rozhovor s ním vám pomôžu aj pri prevencii. Opýtajte sa svojho lekára na všetky riziká. Preverte si, aké skríningové testy by ste mali absolvovať, prejdite si vašu rodinnú anamnézu a určite neodkladajte konzultáciu pri objavení sa akýchkoľvek symptómov rakoviny prostaty. 

Redakcia

Zdroje: 

http://sus.sk/o-karcin-me-prostaty

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1756464617307752

https://academic.oup.com/jnci/article/92/1/61/2905797

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24053483/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4453658/

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This