Ortopedický magazín logo

Reklama

Cudzinci majú testovanie antigénnymi testami na Slovensku zadarmo

cudzinci budú mať testovanie antigénnymi testami zadarmo

Polícia počas kontroly na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Milhosť -Tornyosnémeti. Foto: TASR František Iván

Cudzinci, ktorí prídu na Slovensko, majú testovanie antigénnymi testami zadarmo. Ak prídu z červenej krajiny, v prípade ktorých sa vyžaduje po ôsmich dňoch PCR test, tak aj tento je pre cudzincov bezplatný. TASR to potvrdila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Po návrate zo zelenej krajiny platí 14-dňová domáca karanténa, ktorá môže byť ukončená negatívnym RT-PCR alebo antigénnym testom po príchode. Výnimku z povinnej izolácie majú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19, osoby, ktoré ochorenie prekonali za posledných 180 dní a deti do 18 rokov.

Po návšteve z červenej krajiny musí absolvovať cestujúci 14-dňovú domácu karanténu, ktorá môže byť ukončená negatívnym RT-PCR testom najskôr na ôsmy deň.

Pri návrate z čiernej krajiny 14-dňová karanténa pokračuje bez ohľadu na výsledok testu.

Medzi čierne krajiny patria štáty s výskytom a komunitným šírením nebezpečných variantov a krajiny s nedostupnými, nedôveryhodnými a nekvalitnými dátami. Ide o všetky ostatné krajiny, ktoré nie sú na zelenom a červenom zozname.

Zároveň však platia pravidlá, ktoré sa vzťahujú na osoby bez ohľadu na to, z ktorej krajiny prichádzajú. Najneskôr bezprostredne pri vstupe na územie SR sú osoby povinné registrovať sa na http://korona.gov.sk/ehranica. Musia byť schopné preukázať sa na požiadanie potvrdením o registrácii pri vstupe aj počas pobytu na území SR.

Ak na územie SR osoba vstupuje letecky, musí predtým zároveň vyplniť formulár na https://www.mindop.sk/covid/.

Situácia na Slovensku

  • V nemocniciach je hospitalizovaných 420 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 356 ľudí.
  • Na jednotke intenzívnej starostlivosti je 46 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 39 osôb.
  • Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o štyri osoby. Celkový počet úmrtí „na COVID“ je 12.343 a celkový počet úmrtí „s COVIDOM“ je 2417.
  • Celkový počet zaočkovaných osôb na Slovensku prvou dávkou vakcíny je 1.727.753. Za predchádzajúci deň pribudlo 11.199 zaočkovaných.
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 834.844 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 13.291 ľudí.
  • Prostredníctvom vykonaných 1309 RT-PCR testov odhalili v nedeľu (30. 5.) na Slovensku 31 prípadov nového koronavírusu.
  • Pribudlo aj 111 pozitívne testovaných antigénnymi testami.
  • Za včera pribudli štyri obete. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

Redakcia, zdroj: TASR

Foto: TASR – František Iván 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This