Ortopedický magazín logo

Reklama

Čo ste o ľudskej kostre možno nevedeli

Čo ste o ľudskej kostre možno nevedeli

Ľudská kostra sa skladá najmä z kostí a kĺbov. Je to komplexná štruktúra, ktorá dáva nášmu telu vysokú toleranciu na záťaž. Beth Israel Deaconess Medical Center zhrnul niekoľko zaujímavostí, ktoré ste o ľudskej kostre možno nevedeli. 

Detská kostra sa skladá z viac kostí, ako tá dospelá

Deti sa rodia s počtom 300 kostí a chrupaviek. V priebehu vývinu však niektoré chrupavky stvrdnú a stanú sa z nich kosti procesom zvaným osifikácia (kostnatenie) a niektoré kosti zrastú dokopy. V dospelosti sa tak zredukuje počet kostí na 206.

Viac ako polovica kostí sa nachádza v rukách a nohách

Ľudská ruka sa skladá z mnohých malých kostičiek od zápästia smerom ku prstom. V jednej ruke je tak spolu 27 kostí. Chodidlo sa skladá z 26 kostí a pri súčte všetkých štyroch končatín prídeme ku číslu 106, čo o 3 kosti presahuje polovicu celkového počtu kostí v ľudskom tele.

Najmenšia kosť

Strmienok je najmenšia a najľahšia kosť. Nachádza sa v strednom uchu a má ypsilonový tvar. Strmienok plní pomocnú funkciu pri spracúvaní zvukových vnemov.

Najväčšia kosť

Najväčšia a zároveň najdlhšia kosť v ľudskom tele je stehenná kosť (femur). Okrem veľkosti je aj najsilnejšia a zvládne až trojnásobnú záťaž váhy tela.

Najväčší kĺb

Koleno je najväčším kĺbom v tele. Spája 3 kosti: stehennú, holennú a patelu.

Osamelá kosť

Všetky kosti v našom tele sa napájajú na ďalšie pomocou kĺbov, okrem jedinej. Hyoidná kosť, alebo jazylka, sa nachádza v prednej časti krku a plní funkciu fixácie, upevnenia jazyka a svalov v spodnej časti ústnej dutiny.

Kosti majú okrem pevnosti tela aj iné funkcie

Okrem základnej funkcie držania tvaru a pevnosti tela, kosti plnia aj ochrannú funkciu orgánom a produkujú červené a biele krvinky. Skladajú sa z kalcia, fosforu, zo sodíka a z iných minerálov, bielkovín a kolagénu.

Väčšina živočíchov sú bezstavovce

Aj keď to môže znieť prekvapivo, väčšina živočíchov na tomto svete sú bezstavovce. Stavovce tvoria iba 2 %. To znamená, že 98 % živočíchov nemá internú kostru. Exoskeleton, alebo vonkajšiu kostru na ochranu tela, má však viac živočíchov, napríklad hmyz alebo slimáky, ktorá sa skladá z materiálov ako uhličitan vápenatý alebo chitín.

Prvá funkčná protetická kosť

Približne pred 3 000 rokmi v starovekom Egypte vznikla prvá protéza na amputovaný palec na nohe. Uľahčovala chôdzu ľuďom najmä v typických starovekých egyptských sandáloch.

Redakcia

Foto: Envato Elements

Zdroj: Beth Israel Deaconess Medical Center

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This