Čo potrebujete vedieť o zranení predného skríženého väzu
Predný skrížený väz spája stehennú kosť s holennou kosťou. Je jedným z hlavných väzov, ktoré pomáhajú stabilizovať kolenný kĺb. Ku najčastejšiemu poraneniu predného skríženého väzu dochádza najmä počas športových aktivít, ktoré vyžadujú ostré pohyby a zmeny smerov či rýchlosti. Poranenie môže znamenať natrhnutie alebo vyvrtnutie predného skríženého väzu. Liečba vyžaduje oddych, rehabilitáciu, no môže byť potrebný aj chirurgický zákrok.
Toto zranenie sa však netýka iba profesionálnych športovcov. So stúpajúcim vekom stúpa riziko tohto poranenia aj počas rekreačných športov. Hýbať sa však musíme, ako sa teda vyhnúť tomuto poraneniu a ako ho liečiť?
Príznaky
Poranenie býva sprevádzané zvukom prasknutia alebo nepríjemným praskajúcim pocitom v kolennom kĺbe. V oblasti poranenia a okolo kolena môže noha začať opúchať a ťažko znášať záťaž. Sprevádza ho bolesť a pocit nestability v nohe a náročné manévrovanie.
Pri takomto poranení sa odporúča ihneď navštíviť lekára, pretože táto časť tela je zhlukom štruktúr kostí, väzív, šliach a iných tkanív, vďaka ktorým sme schopný komplexného pohybu. Správna a rýchla liečba je nevyhnutná pre takéto poranenie.
Najčastejšie príčiny
Ku takémuto typu poranenia bežne dochádza pri športových aktivitách, akými sú futbal, lyžovanie, basketbal či iné rýchle športy. Je to tak najmä pre prudký rotačný pohyb, ku ktorému dochádza napríklad pri lyžovaní, kde je riziko zvýšené o rotačný pohyb v hornej časti tela pri fixovaných dolných častiach končatín ku dlhým lyžiam. Pri takomto pohybe je najviac namáhaný práve predný skrížený väz.
Ku poraneniu však môže dôjsť aj pri ťažkom dopade na nohu či vystavením silného tlaku na väz spredu. Riziko sa pri bežných aktivitách zvyšuje s vyšším vekom. Je to tak pre prirodzenú degeneráciu väzív po istom veku (približne 40 rokov), keď sa redukuje množstvo kmeňových buniek a bunková aktivita sa začne znižovať.
Rizikové faktory:
- Nízka kondícia
- Nesprávne vykonávanie cvikov (napr. zlý postoj pri drepoch)
- Nesprávna obuv na danú aktivitu
- Nesprávne udržiavané športové vybavenie (napr. zle nastavené lyže a lyžiarky)
- Športy na umelých povrchoch
Predný skrížený väz je veľmi silný, no aj veľmi náchylný na zranenia, preto je prospešné v akomkoľvek veku a najmä pri pravidelnej fyzickej aktivite z času na čas navštíviť fyzioterapeuta.
Liečba
Každé zranenie si vyžaduje inú liečbu na základe presnej diagnostiky. Pacientov s poranením predného skríženého väzu môžeme rozdeliť na tri skupiny:
- Aktívni aj po zranení
Do prvej kategórie môžeme zaradiť tých, ktorí sú po doliečení schopní plnohodnotne vykonávať športové aktivity. V tomto prípade ide zväčša o zranenia, ktoré nevyžadujú operačný zákrok. Pri zranení pociťujú iba mierny pocit nestability v kolene a liečba býva neinvazívna.
- Tí, ktorí sa môžu prispôsobiť
Pri o niečo silnejšom poranení je operácia v rámci liečby častejšia, no nie nevyhnutná. Pacienti pociťujú výraznejšiu nestabilitu v kolene a po doliečení nie sú schopní sa vrátiť ku akémukoľvek typu športu. Športovať však môžu s ohľadom na svoje predošlé zranenie.
Pokiaľ doposiaľ športoval pacient profesionálne, pravdepodobne nebude môcť pokračovať. Taktiež, ak sa úraz stal počas rekreačného hrania futbalu, tak by mala voľbe športu predchádzať možnosť podobného pohybu, pri akom k poraneniu došlo, pretože väzivo už je na podobné poranenie náchylnejšie. Odporúča sa prediskutovať svoje možnosti s lekárom.
- Tí, ktorých čaká operačný zákrok
Tretia skupina zahŕňa pacientov, ktorých zranenie je natoľko vážne, že výrazne ovplyvňuje ich bežný život. Po liečbe, často zahŕňajúcej operačný zákrok, sa však môžu do bežného života vrátiť bez akýchkoľvek obmedzení a ťažkostí. No so športom je to inak. Väčšina týchto pacientov nie je schopná športovať, alebo sa im neodporúča návrat ku športovým aktivitám.
Neoficiálne odhady podporujú tvrdenie, že tieto tri skupiny pacientov s poranením predného skríženého väzu sú percentuálne v počte prípadov rovnocenné.
Poranenie predného skríženého väzu je dnes bežne liečené chirurgicky s iba 5-percentným rizikom pooperačných komplikácií.
Redakcia
Zdroj: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov