Bolesť päty – čo by ju mohlo spôsobovať?
Niekto pociťuje bolesť päty od prvého momentu, ako ráno položí nohy na zem. Iný začne cítiť bolesť v päte až počas alebo na konci dňa. V každom prípade, bolesť tejto časti tela vás dokáže „paralyzovať“ a obmedziť chôdzu. Môže mať za následok zmenu spôsobu vašej chôdze. Môžete strácať rovnováhu. V najhoršom prípade môžete pre bolesť päty spadnúť a spôsobiť si zranenie. (Žiadna z týchto rád nenahrádza lekárske vyšetrenie a nastavenie potrebnej liečby).
Akú bolesť päty pociťujete?
- Je to ostrá bolesť medzi klenbou a pätou? Cítite sa horšie počas chôdze, naopak, vyhovuje vám oddych? Ťažko sa vám dvíhajú prsty na chodidle? Príčinou môže byť plantárna fasciitída. Tá sa vyskytuje, keď prílišný tlak na nohy poškodí a spôsobí bolesť a stuhnutosť.
- Trápi vás tupá bolesť v oblasti päty a členka? Počas státia vás bolieva lýtko? Máte opuchnutú a sčervenanú oblasť Achillovej šľachy? Príčinou môže byť burzitída.
- Poranili ste sa alebo ste mali úraz v oblasti Achillovej šľachy? Počuli alebo cítili ste v tom momente, alebo aj teraz, prasknutie? Máte ťažkosti s chôdzou? Pociťujete teraz náhlu ostrú bolesť a máte poranené miesto opuchnuté? Mohlo by ísť o zlomeninu päty alebo prasknutie Achilovej šľachy. Obe si môžu vyžadovať neodkladnú lekársku starostlivosť.
- Vyvrtnutie a natiahnutie. Toto sú tiež časté poranenia, ktoré vznikajú pri fyzických aktivitách. Môže ísť o ľahký až po ťažký úraz, v závislosti od udalosti.
Vyvarujte sa
- Bez rozdielu na to, čo je príčinou vašej bolesti, bude lepšie, aby ste sa vyvarovali dlhých prechádzok. Rovnako dlhého státia.
- Nenoste úzke topánky a obuv na vysokých podpätkoch.
Môže vám pomôcť
Doprajte si odpočinok.
Pokiaľ vám to situácia umožňuje, nestojte na boľavej končatine.
Pomôcť upokojiť boľavé miesto môže ľadový obklad. (Ľadové vrecko v uteráku, na 20 min.)
Ak je to nutné, obujte si pohodlnú obuv. Vhodnejšie sú širšie topánky s nízkym podpätkom a mäkkou podrážkou.
Môžete použiť aj mäkké vložky do topánok.
Príčinou bolesti päty nemusí byť iba úraz alebo vážnejší zdravotný problém. Bolesť päty môže byť spôsobená nadmernou fyzickou aktivitou, nesprávnym cvičením, ale aj nevhodnou obuvou, zvlášť pri dlhej chôdzi.
V prípade potreby vám lekár môže urobiť aj vyšetrenie röntgenom, aby zistil príčinu bolesti v päte.
V mnohých prípadoch môže lekár zvoliť fyzikálnu terapiu. Tá pomôže posilniť svaly a šľachy na nohe. Tým pomáha predchádzať ďalším zraneniam.
V prípade zápalových ochorení a silných bolestí môže lekár predpísať protizápalové lieky. Tieto sa môžu podávať v podobe tabliet, alebo injekčne na postihnuté miesto.
Lekári často svojim pacientom predpisujú ortopedické pomôcky, ktoré znížia tlak na postihnuté miesto.
Na zníženie bolesti päty sa veľmi úspešne v rámci fyzikálnej a medikamentóznej liečby aplikuje aj ortéza nohy, resp. ortopedická vložka. Cieľom ortézoterapie je utlmenie nárazu na pätu, ktorý vzniká pri chôdzi po tvrdom povrchu. V súčasnej ortopedickej technike sa využívajú už aj na Slovensku dostupné moderné materiály, ktoré majú nízku hustotu, teda sú veľmi pružné a mäkké a dokážu energiu vznikajúcu pri náraze na podložku meniť na tepelnú energiu, čím sa zníži nárazová sila prenášajúca sa na štruktúry chodidla. Táto špeciálna vlastnosť materiálov je veľmi úspešne využívaná práve ako prvá pomoc pri bolestiach piät, kým začne účinkovať aj ďalšia terapia.
V závislosti od príčiny ochorenia sa indikuje ortopédom alebo rehabilitačným doktorom buď celá ortopedická vložka alebo mäkká podpätenka. Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže lekár odporučiť operáciu na odstránenie problému. Operácia päty si často vyžaduje dlhý čas na zotavenie.
Redakcia
Foto: Envato Elements, Neoprot, s.r.o.