Ortopedický magazín logo

Reklama

Osteoporóza a 5 ľudských zlozvykov, ktoré vás k nej môžu doviesť

Každá choroba vzniká z nejakého dôvodu. Výnimkou nie je ani osteoporóza. Hoci ňou trpia najmä staršie ženy po menopauze, je nebezpečná pre kohokoľvek z nás. Ak je náš život plný zlozvykov, ktoré môžu ohroziť naše kosti, sme k osteoporóze ešte bližšie. Vyhýbate sa nasledujúcim zlozvykom dostatočne? 

Ako pri väčšine chorôb, aj pri osteoporóze poznáme faktory, ktoré zvyšujú riziko jej vzniku, ale nemôžeme ich nijako ovplyvniť. Patrí medzi ne:

  • Pohlavie – osteoporóza postihuje väčšinou ženy.
  • Vek – riziko rastie spolu s vekom ľudí.
  • Stavba tela – menší a chudší ľudia s menej pevnou stavbou tela majú od začiatku problém s množstvom kostnej hmoty.
  • Etnicita – najväčšie riziko vzniku osteoporózy majú ľudia belošského alebo ázijského pôvodu.
  • Rodinná anamnéza – ľudia, ktorých rodičia trpia osteoporózou, sú vystavení vyššiemu riziku vzniku ochorenia.

Tieto faktory síce nezmeníte, ale to, že o nich viete, môže pomôcť vám a vášmu lekárovi lepšie sledovať zdravie vašich kostí. Rovnako sa môžete vyhýbať ďalším zlozvykom, ktoré ovplyvniť dokážete a pomaly si budovať návyk zdravého životného štýlu. Zamerajte sa najmä na nasledujúcich 5 vecí. 

 

Osteoporóza a 5 ľudských zlozvykov:

Sedavý spôsob života

Naše telá sú predsa historicky určené na pohyb. Príliš veľa sedíme, ležíme alebo jednoducho nevykonávame žiadnu činnosť, a to je vyslovene škodlivé pre zdravie našich kostí. Sedenie je dnes už nebezpečnejšie ako fajčenie a až 6 % celkových svetových úmrtí je spojených s fyzickou inaktivitou.

Pravidelný pohyb a cvičenie zvyšuje hustotu kostí a zlepšuje ich celkové zdravie. Nie však každý druh pohybu vám automaticky zabezpečí vybudovanie silných kostí alebo vás ochráni pred osteoporózou. Ak do svojho programu zaradíte aj pravidelný silový tréning, znížite riziko vzniku osteoporózy.

 

Fajčenie

Ak sa málo hýbete a ešte k tomu fajčíte, ste na veľmi dobrej ceste k osteoporóze. Fajčenie cigariet má škodlivé účinky na organizmus a prispieva k srdcovým chorobám a rakovine pľúc. Fajčenie cigariet má tiež významný vplyv na kosti.

Fajčenie výrazne sťažuje telu tvorbu zdravého nového kostného tkaniva. Čím dlhšie fajčíte, tým je to samozrejme horšie. Dlhoroční fajčiari majú väčšiu šancu na zlomeniny kostí a samotné liečenie môže trvať dlhšie. Dobrou správou je, že ak skončíte s týmto zlozvykom, znížite riziko vzniku osteoporózy a zlepšíte zdravie svojich kostí.

Pitie alkoholu

Chronické a ťažké pitie alkoholu môže prispieť k zníženiu tvorby kostí, zvýšeniu počtu zlomenín a oneskoreniu hojenia zlomenín. Nadmerné pitie narúša rovnováhu vápnika, základnej živiny pre zdravé kosti. Túto rovnováhu môže ďalej narušiť schopnosť alkoholu interferovať s tvorbou vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre absorpciu vápnika. Ženy by preto nemali piť viac ako jeden pohár alkoholického nápoja denne a muži viac ako dva denne.

Príliš veľa sladených nápojov

Okrem sodíka sa v sladených nápojoch nachádza aj kyselina fosforečná (H₃PO₄, phosphoric acid), ktorá dokáže doslova vylúhovať vápnik z vašich kostí a nebezpečne vás priblížiť k osteoporóze. Okrem sladených nápojov sa kyselina fosforečná nachádza aj v spracovanom mäse, syroch, džemoch alebo konzervách. Takisto je súčasťou čistiacich prostriedkov, rôznych hnojív alebo krmív pre hospodárske zvieratá. 

 

Odporúčaná denná dávka fosforu (ODD) je 700 mg pre dospelých. Tento zásadný minerál ľahko získate z prírodných zdrojov, ako sú napríklad potraviny s vysokým obsahom bielkovín (mäso, fazuľa, vajcia alebo ryby). 

Pretože však niektoré potraviny obsahujú veľa fosforu, je celkom ľahké prekročiť ODD, najmä ak konzumujete veľa sýtených nápojov a spracovaných potravín. Konzumácia nadmerného množstva fosforu je nebezpečná a má súvis aj so zvýšeným rizikom osteoporózy.

Keď sa telo pokúša neutralizovať kyselinu, je nútené čerpať z našich kostí značné množstvo alkalizujúcich zlúčenín vápnika. Vysoká hladina fosforu môže spôsobiť pokles vápnika, čo následne zvyšuje riziko osteoporózy u ľudí. Podľa štúdie publikovanej v časopise American Journal of Clinical Nutrition má napríklad kombinácia kofeínu a kyseliny fosforečnej nepriaznivý vplyv na kostnú minerálnu hustotu, najmä u starších žien.

Príliš veľa soli

Všetci poznáme rozprávku Soľ nad zlato a dôležitosť prítomnosti soli v našich jedlách. Medzi vysokým príjmom soli a nižšou hustotou kostí však existuje absolútna korelácia. So zvyšujúcim sa príjmom sodíka sa totiž vyčerpávajú zásoby vápnika. Čím menej fastfoodov a nezdravých potravín jete, tým menej soli do tela prijmete. Zamerajte sa na 1 500 až 2 300 mg sodíka denne a osteoporóza vás bude úspešne obchádzať.

Zabráňte osteoporóze znižovať kvalitu vášho života

V ľudskom tele sa nachádza 206 kostí. Viac ako polovica týchto kostí je v rukách (54 kostí) a v chodidlách (52 kostí). Chránia naše orgány, ukladajú minerály a pomáhajú telu pri pohybe. Dobré zdravie kostí je rozhodujúce pre naše celkové zdravie a pohodu. Ak sa budete vyhýbať zlým rozhodnutiam v oblasti životného štýlu, ktoré ohrozujú vaše kosti  a spôsobujú ich postupné slabnutie a rednutie, budete sa tešiť z dlhého aktívneho života bez bolesti.  

Redakcia

ZDROJE:

healthline.com

ncbi.nlm.nih.gov

kindeyfund.com

academic.oup.com

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This