Ortopedický magazín logo

Reklama

AKTUÁLNE: Núdzový stav sa predĺži o 30 dní, zákaz vychádzania bude po 21.00 h

Núdzový stav sa predĺži o 30 dní

Na snímke zákazníci sedia na terase prevádzky na Námestí Nežnej revolúcie v Bratislave v pondelok 26. apríla 2021. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Núdzový stav sa predĺži o ďalších 30 dní. Rozhodla o tom vláda na svojom pondelkovom online rokovaní. Núdzový stav sa mal skončiť 28. apríla. Zákaz vychádzania sa zároveň od štvrtka 29. apríla posunie o hodinu, bude platiť po 21.00 h, vyplýva z vládneho uznesenia.

Aktuálna situácia na Slovensku

  • Na Slovensku malo v minulom týždni pozitívny PCR test na nový koronavírus 3943 osôb, čo je v porovnaní s predchádzajúcim týždňom pokles o 956 (20 percent). Najviac pozitívne testovaných odhalili testy v Žilinskom samosprávnom kraji (795), najmenej v Nitrianskom samosprávnom kraji (256).
  • Celkový počet úmrtí „na covid“ je 11.531 a celkový počet úmrtí „s covidom“ je 2227,“ spresnil rezort zdravotníctva.
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1.024.688. Druhú dávku vakcíny už dostalo 419.596 ľudí. (dáta k 26.4.)
  • Od pondelka 26. apríla 2021 sa za splnenia istých podmienok povolilo otváranie vonkajších terás prevádzok. Pri vstupe bude potrebný negatívny test, nie starší ako sedem dní a povinne musia byť prekryté aj dýchacie cesty. Rúško či respirátor možno zložiť len na čas, nevyhnutný na konzumáciu.

Núdzový stav sa predĺži o 30 dní

„Epidemicky sa situácia od polovice februára kontinuálne zlepšuje, avšak Slovenská republika je stále na vysokých číslach a ľahko môže opätovne začať rásť, keď by rýchlo vznikol nápor na nemocnice a bolo by potrebné urýchlene zavadzať opatrenia a teda narýchlo prijímať núdzový stav,“ píše sa v predkladacej správe.

Ministerstvo zdravotníctva v nej poukázalo aj na situáciu v nemocniciach. Argumentuje, že ďalší vývoj pandémie nemožno spoľahlivo predpovedať aj vzhľadom na možnosti zavlečenia nových mutácii koronavírusu s rôznou rýchlosťou šírenia a rôznou smrtnosťou. Pripomenul tiež naviazanosť núdzového stavu na viaceré opatrenia či už v oblasti zdravotníctva alebo hospodárskej mobilizácie.

Núdzový stav v pondelok odporučila predĺžiť aj pandemická komisia. Tá tiež považuje za vhodné ukončiť pravidelné testovanie v školách a nahradiť ho intervenčným testovaním v školských zariadeniach, okrem testovania v čiernych okresoch podľa COVID automatu.

V zmysle zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny musí o jeho predĺžení ešte rozhodnúť Národná rada (NR) SR. Urobiť tak má do 20 dní od predĺženia. Vláda vyhlásila núdzový stav uznesením ešte 30. septembra minulého roka. Platil od 1. októbra na 45 dní. Následne ho kabinet viackrát predlžoval. Naposledy minulý mesiac, keď odsúhlasil jeho predĺženie na 40 dní s účinnosťou od 20. marca.

Očkovanie osôb najviac ohrozených by sa mohlo urýchliť

Očkovanie ľudí, ktorí sú najviac ohrození ochorením COVID-19, by sa malo urýchliť. Zabezpečiť by to mala aktualizácia vyhlášky týkajúcej sa vakcinácie, ktorá by do platnosti mohla vstúpiť od 1. mája. Umožniť by mala priorizáciu ťažko a stredne ťažko chronicky chorých pacientov či osobu sprevádzajúcu na očkovanie seniora staršieho ako 70 rokov.

Po úprave vyhlášky by mali byť priorizovaní chronicky chorí pacienti so závažnou chorobou významne zvyšujúcou riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19, ktorí budú zaradení za osoby s vekom nad 70 rokov.

Do jednej fázy s osobami staršími ako 60 rokov sa zaradia osoby so stredne závažnou chorobou zvyšujúcou riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19. Záujemcovia budú očkovaní vakcínami od konzorcia Pfizer/BioNTech alebo od spoločnosti Moderna. V prípade, že záujemca o očkovanie dostane termín na inú vakcínu, než je určená pre tieto kategórie, mal by kontaktovať zdravotnú poisťovňu. Zoznamy poistencov s chronickými ochoreniami vedú zdravotné poisťovne.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Jaroslav Novák

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This