Ortopedický magazín logo

Reklama

EÚ žaluje AstraZenecu pre nedoručenie dohodnutých dodávok vakcín

EÚ žaluje AstraZenecu pre nedoručenie vakcín

Európska Komisia žaluje výrobcu vakcín.

EÚ žaluje AstraZenecu pre nedoručenie dohodnutých dodávok vakcín. Konkrétnym dôvodom má byť skutočnosť, že AstraZeneca nedodala EÚ dohodnuté množstvo vakcín. Oznámil to hovorca EÚ Stefan de Keersmaecker, ktorého citovala agentúra AFP. Podľa farmaceutickej spoločnosti nemá žaloba „skutkovú podstatu“.

De Keersmaecker povedal, že „Komisia začala minulý piatok podnikať právne kroky proti spoločnosti AstraZeneca, a to pre porušenie dohody“ o zazmluvnenej kúpe vakcín. EK tak podľa jeho slov v mene všetkých 27 členských štátov Únie.

Chceme zabezpečiť rýchle dodanie dostatočného počtu dávok vakcín, na ktoré majú európski občania nárok a ktoré boli zmluvne prisľúbené,“ povedal De Keersmaecker taktiež novinárom v Bruseli.

Spoločnosť AstraZeneca vyvolala v januári vlnu nespokojnosti v krajinách EÚ, keď oznámila, že nebude schopná dodať do Únie pôvodne očakávaný počet dávok vakcín. Do konca prvého štvrťroka výrobca dodal krajinám EÚ iba 30 miliónov dávok namiesto 100 miliónov dávok, ktoré boli zakotvené v zmluve s eurokomisiou. Tento deficit vakcín spomalil očkovacie kampane v krajinách EÚ.

Spoločnosť AstraZeneca vyjadrila nádej, že do konca druhého štvrťroka tohto roku dodá okolo 70 miliónov dávok. Podľa pôvodnej dohody mala v tomto období doručiť všetkých 300 miliónov sľúbených dávok vakcín.

Zmluvu so spoločnosťou v mene EÚ podpísala Európska komisia. Účelom súdneho konania je prinútiť firmu dodať EÚ zazmluvnené dávky očkovacej látky.

Bez skutkovej podstaty

Žaloba EÚ podaná na farmaceutickú spoločnosť AstraZeneca za nedodanie dohodnutého množstva vakcín proti ochoreniu COVID-19 nemá „skutkovú podstatu“. V pondelok to vyhlásení uviedla AstraZeneca, ktorú citovala tlačová agentúra AFP.

„Sme presvedčení, že takáto žaloba nemá skutkovú podstatu, a my vítame príležitosť vyriešiť tento spor čo najskôr,“ uviedla vo vyhlásení AstraZeneca po tom, čo Európska komisia (EK) začala podnikať právne kroky proti spoločnosti.

AstraZeneca tiež napísala, že „plne dodržiava dohodu o predbežnom nákupe s Európskou komisiou“.

Firma doplnila, že v súlade so svojím plánom dodá európskym krajinám do konca apríla takmer 50 miliónov dávok.

Hovorca britského premiéra Borisa Johnsona vyhlásil, že nepozná detaily žaloby. „Poviem len, že AstraZeneca je vďaka práci, ktorú robí, veľmi silným partnerom Spojeného kráľovstva a vlastne celého sveta,“ uviedol hovorca pre novinárov. „Firma je životne dôležitou súčasťou nášho programu očkovania a naďalej sa tešíme na spoluprácu s ňou,“ doplnil.

Redakcia, Zdroj: TASR

Foto: TASR – AP, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This