Ortopedický magazín logo

Reklama

Svet si uvedomuje, že pozornosť teraz treba venovať Indii

Svet si uvedomuje, že pozornosť teraz treba venovať Indii

EÚ aj Veľká Británia pripravujú pre Indiu hlavne medicínske vybavenie a lieky. Foto: Envato Elements

O prvých prípadoch indickej mutácie koronavírusu v susednom Česku a vo Švajčiarsku sme informovali včera. India čelí prudkému nárastu počtu prípadov koronavírusu SARS-CoV-2 a súvisiacich úmrtí. Za posledný týždeň zistili v Indii vyše dva milióny prípadov nákazy, čo je 58-percentný nárast oproti predchádzajúcim siedmim dňom. Niektoré krajiny ohlasujú nové opatrenia voči osobám prichádzajúcim z Indie. Iné avizujú Indii pomoc. Svet si uvedomuje, že pozornosť teraz treba venovať Indii. 

Spojené kráľovstvo v nedeľu oznámilo, že posiela zdravotnícke vybavenie vrátane pľúcnych ventilátorov do Indie. Londýn do Naí Dillí pošle viac ako 600 kusov zdravotníckeho vybavenia v reakcii na žiadosť Indie, píše AFP.

Britský premiér Boris Johnson sa zaviazal, že „Spojené kráľovstvo urobí všetko, čo je v jeho silách. Británia podľa Johnsonových slov v boji proti ochoreniu COVID-19 stojí „bok po boku“ s Indiou. Britské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že prvú časť pomoci Británia pošle v nedeľu a do Naí Dillí by mala doraziť v utorok. Ďalšie zásielky Spojené kráľovstvo pošle v priebehu najbližšieho týždňa.

Celkovo Británia do Indie dopraví deväť leteckých prepravných kontajnerov. Zásielka bude obsahovať 495 kyslíkových koncentrátorov, 120 pľúcnych ventilátorov na neinvazívnu ventiláciu a 20 ručne poháňaných pľúcnych ventilátorov, píše AFP.

Pomoc avizuje aj EÚ

Európska únia pripravuje urýchlenú pomoc Indii. V nedeľu to oznámila predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, ktorú citovala tlačová agentúra AFP.

Sme znepokojení epidemiologickou situáciou v Indii. Sme ochotní pomôcť,“ napísala šéfka výkonného orgánu Európskej únie na Twitteri. EÚ dáva dohromady prostriedky a zásoby a rýchlo zareaguje na žiadosť Indie o pomoc cez mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany,“ dodala von der Leyenová.

Tento mechanizmus umožňuje členským krajinám Únie koordinovať svoju pomoc vo všetkých prípadoch núdze. Komisár EÚ pre humanitárnu pomoc Janez Lenarčič oznámil, že už koordinujú príspevky od jednotlivých členských štátov, napríklad dodávky kyslíka a liekov. Nemecká kancelárka Angela Merkelová v nedeľu už skôr informovala, že jej vláda pripravuje núdzovú pomoc pre Indiu.

Zatiaľ nie sú známe podrobnosti, čo Nemecko ako najväčšia ekonomika EÚ ponúkne. Týždenník Der Spiegel však napísal, že nemecké ozbrojené sily dostali žiadosť, aby pomohli organizovať dodávky kyslíka.

Z Indie prichádzajú správy, že v krajine je závažný nedostatok kyslíka a liekov, v nemocniciach nie sú voľné lôžka a rodiny pacientov prosia o pomoc na sociálnych sieťach. Obrovská krajina s 1,3 miliardy obyvateľov zaznamenala za posledných 24 hodín 349.691 nových prípadov nákazy koronavírusom a 2767 úmrtí – sú to najvyššie počty od začiatku pandémie.

Taliansko zakazuje vstup ľuďom, ktorí boli v Indii

Taliansko zakáže príchod ľudí z Indie, ale výnimku budú mať talianski obyvatelia. Oznámil to dnes minister zdravotníctva Roberto Speranza, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Podpísal som nové nariadenie zakazujúce vstup do Talianska ľuďom, ktorí boli posledných 14 dní v Indii,“ napísal Speranza na Facebooku. „Nesmieme prestať byť opatrní,“ dodal pred tým, ako sa v pondelok po celom Taliansku začne obmedzené znovuotváranie. „Ľudia s bydliskom v Taliansku sa môžu vrátiť, ale pred odchodom a po príchode musia absolvovať test na koronavírus a zostať v karanténe na talianskom území,“ vysvetlil Speranza.

Zdroj: TASR, AFP

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This