Ortopedický magazín logo

Reklama

Ako sa starať o zdravie kostí vašich detí

Zdravie kostí nie je téma iba pre seniorov. Aj deti a dospievajúci mladí ľudia by mali dbať o zdravie svojich kostí. Neexistuje jediný recept na zdravé kosti, v žiadnom veku. Vždy ide o komplex pozitív, ktoré spolu vytvoria základ pevných a zdravých kostí. Nestačí sa zásobiť fľaštičkami vitamínov. Ani zjesť denne dva jogurty. Na zdravie svojich kostí by ste mali myslieť pri komplexnom pohľade na svoj jedálniček, životné návyky aj úroveň fyzickej aktivitu. Spísali sme niekoľko tipov, ako sa starať o zdravie kostí vašich detí.

Ako vybudovať zdravé kosti?

Najčastejšie sa pri zdraví kostí skloňuje osteoporóza. Choroba, ktorá spôsobuje, že kosti sa stávajú menej hustými a náchylnejšie na zlomeniny. Toto ochorenie postihuje skôr seniorov a prevažne ženy. Brániť sa mu však treba začať už v ranom veku. Práve správne stravovacie návyky, ktoré nám zabezpečia dostatok živín pre zdravé kosti po celý život, môžu „zatlačiť osteoporózu do kúta“.

Návyky, ktoré deti získavajú a budú ich preferovať celý život, rozhodnú o tom, či budú mať zdravý skelet, alebo budú trpieť lámavosťou kostí.

Prečo je detstvo rozhodujúce pre zdravie kostí?

Predstavte si kosť ako bankový účet. Vy naň vkladáte peniaze a niekto iný odoberá. Rovnako funguje vývoj kosti a tvorba kostnej hmoty. Pribúda nová a časť starej ubudne. V detstve a počas dospievania sa tvorí podstatne viac hmoty ako stihne ubudnúť.

Je to prirodzene tým, že kostra rastie do veľkosti aj hustoty.

U väčšiny ľudí vrcholí množstvo kostného tkaniva v kostre koncom ich dvadsiatych rokov. U dievčat to môže byť až o dva roky skôr. Vtedy majú ich kosti zväčša najlepšiu pevnosť a hustotu.

Osteoporóza u detí

Osteoporóza u detí je zriedkavá. Zväčša je výsledkom inej primárnej poruchy alebo liečby. Odborníci hovoria o sekundárnej osteoporóze.

Štúdie napríklad zistili, že deti s juvenilnou idiopatickou artritídou majú kostnú hmotu nižšiu, najmä v blízkosti kĺbov postihnutých artritídou. Títo detskí pacienti sa tiež vyhýbajú fyzickej aktivite, ktorá je nevyhnutná na tvorbu a udržanie kostnej hmoty, pretože to môže zhoršiť ich stav, alebo spôsobiť bolesť.

Sekundárna osteoporóza môže byť následkom liečby inej choroby a vedľajším efektom užívanej liečby. Najčastejšie užívajú lieky s negatívnym vplyvom na hustotu kostí pacienti s chronickými obličkovými ochoreniami, zápalovými ochoreniami čreva či onkologickí pacienti. Tiež pacienti na pneumológii, po transplantáciách a pri iných ochoreniach.

Sú však aj prípady, keď sa lekárom nepodarí identifikovať konkrétnu príčinu vzniku osteoporózy u dieťaťa. Vtedy hovoria o idiopatickej osteoporóze.

Zlomeniny u detí 

Zlomeniny sú u deti pomerne časté. Vychádza to z množstva športu a pohybových aktivít prevažne v exteriéri, ktorým sa venujú. Výnimkou nie sú ani zlomeniny vzniknuté ako následok úrazu. Napríklad v roku 2017 si na Slovensku 2 200 detí zlomilo hornú končatinu a 740 dolnú.

U detí, ktoré majú časté zlomeniny, lekár posudzuje mechanizmus vzniku zlomeniny a ďalšie súvislosti, ktoré môžu potvrdiť alebo vyvrátiť riziko detskej osteoporózy.

Jedným z typických znakov je, že dieťa si privodí zlomeninu už pri slabšom náraze alebo záťaži. Takej, ktorá by pre zdravé dieťa nepredstavovala žiadne riziko.

Vedeli ste? 

Náklady na liečbu zlomenín v dôsledku osteoporózy dosahujú len v štátoch Európskej únie vyše 37 biliónov eur a predpoklad je, že do roku 2025 stúpnu o ďalších 25 %.

Ako sa starať o zdravie kostí vašich detí

Ako sa starať o zdravie kostí vašich detí?

Základným „kokteilom“ pre zdravé kosti je dostatok vápnika, horčíka, vitamínu D, vitamínu K a to všetko doplnené o pravidelný pohyb, najlepšie šport.

Aj podľa Úradu verejného zdravotníctva SR sa pod narastajúci počet ľudí trpiacich osteoporózou podpisuje najmä nezdravý životný štýl. Ďalej nedostatočná konzumácia mliečnych výrobkov, znížený príjem vápnika, nedostatok vitamínu D a v neposlednom rade nedostatok pohybu. Práve nedostatok pohybu je jedným z faktorov, pre ktorý označujeme osteoporózu ako civilizačné ochorenie.

Vápnik 

Najlepšie urobíte, ak sa postaráte, aby mali vaše deti pravidelný príjem vápnika v strave. Nemusí to byť hneď hlavné jedlo dňa. Vápnik viete svojim deťom ponúknuť aj vhodne zvoleným olovrantom.

Zdroje vápnika: 

Jogurt

Mlieko

Syry

Brokolica

Kel

Figy

Mandle

Už jeden pohár mlieka poskytuje 300 miligramov vápnika. To je skoro jedna tretina odporúčaného denného príjmu. Mlieko navyše dodáva ďalšie minerály a vitamíny potrebné pre telo.

Horčík

Magnézium stimuluje hormón kalcitonín, ktorý sa tvorí v bunkách štítnej žľazy. Kalcitonín pôsobí na mineralizáciu kostí tak, že aktivuje osteoblasty (bunky zúčastňujúce sa na výstavbe základnej organickej hmoty kostného tkaniva), súčasne znižuje počet osteoklastov (veľké mnohojadrové bunky rozrušujúce kostné tkanivo), tlmí ich aktivitu a zvyšuje vylučovanie vápnika obličkami.

Tento dôležitý minerál získate z týchto potravín: 

Mandle

Špenát

Čierna fazuľa

Ovos

Arašidové maslo

Avokádo

Zemiaky

Vitamín D

Dostatok vitamínu D by sme mohli mať už z pestrej stravy a častého pohybu na slnku. To však nemusí byť vždy také jednoduché. Ryby v našich zemepisných šírkach nepatria na tanier každý deň. A počet slnečných dní je tiež obmedzený. Je dosť pravdepodobné, že v zime nebudú mať vaše deti dostatok pohybu na slnku, aby ste dosiahli adekvátnu produkciu vitamínu D. V tomto období odborníci radia hľadať vitamín D v týchto prírodných zdrojoch:

Vajcia

Huby

Ryby (tuniak, losos)

Vitamín K

Malé množstvo vitamínu K si dokáže naše telo vyprodukovať aj samo. „Vyrába“ ho z baktérií v hrubom čreve. Nie je však jasné, koľko presne dokáže naše telo vyprodukovať a využiť. Preto je dôležité zahrnúť medzi dôležité zložky potravy vašich detí aj vitamín K.

Základom je táto zelenina: 

Kel

Kapusta

Špenát

Brokolica

Listová zelená zelenina

 

Cvičenie s vlastnou váhou

Cvičenie s vlastnou váhou pozitívne vplýva na kosti a robí ich pevnejšími.

Pre deti sú vhodné takmer všetky športy, zvlášť: 

beh,

turistika,

tanec,

tenis,

loptové hry (basketbal, volejbal, futbal),

a zvlášť gymnastika a posilňovanie s vlastnou váhou.

Prospešné pre zdravie detí a zvlášť ich kardiovaskulárny systému sú aj bicyklovanie a plávanie. Z pohľadu posilňovania kostí však pri týchto športoch vedci nevidia až taký úžitok.

V čase dospievania sa odporúča oboznámiť deti aj s faktormi, ktoré môžu vplývať na zdravie ich kostí negatívne. Patria medzi ne fajčenie, pitie alkoholu, neodborné diéty a neusporiadané stravovanie.

Redakcia

ZDROJE: 

https://www.bones.nih.gov/health-info/bone/bone-health/juvenile

https://www.bones.nih.gov/health-info/bone/bone-health/juvenile/juvenile-osteoporosis

Úrad verejného zdravotníctva SR

Slovenská všeobecná encyklopédia – SAV

Foto: Envato Elements 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This