Ako často pijeme sýtené nealkoholické nápoje sladené cukrom?
O škodlivosti nealkoholických sladených a sýtených nápojov sme už písali. Okrem sodíka sa v nich nachádza aj kyselina fosforečná (H₃PO₄, phosphoric acid), ktorá dokáže doslova vylúhovať vápnik z vašich kostí a nebezpečne vás priblížiť k osteoporóze. Samozrejme, nezabúdajme na škodlivý vplyv cukru, ktorý je v týchto nápojoch obsiahnutý. Ako sme na tom s konzumáciou týchto nápojov v Európskej únii a na Slovensku?
Podľa Eurostatu pilo v roku 2019 deväť percent ľudí vo veku 15 a viac rokov v EÚ sladené nápoje denne.
4- až 6-krát týždenne po nich siahlo 6 % dospievajúcich. 1 až 3-krát týždenne pilo nápoje sladené cukrom 19 % ľudí v danej vekovej skupine.
Muži alebo ženy?
Denná konzumácia sladených nápojov bola bežnejšia u mužov ako u žien (12 % mužov vs 7 % žien).
Na rozdiel od konzumácie alkoholu tu platí, že čím je veková skupina staršia, tým je frekvencia konzumácie týchto nápojov nižšia.
Nealkoholické nápoje sladené cukrom vyhľadávajú najčastejšie mladí ľudia. Najvyšší podiel bol zaznamenaný u osôb vo veku 15 až 24 rokov (14 %). U osôb vo veku 65 až 74 rokov a osôb vo veku 75 rokov a starších ich bolo najmenej (okolo 5 %).
Ktorá členská krajina vedie v pití nealkoholických nápojov sladených cukrom?
Odpoveď, ktorú ponúka Eurostat, je jednoznačná. Vedie Belgicko. A hneď v dvoch „kategóriách“. V Belgicku je totiž najvyšší podiel ľudí, ktorí pijú sladené nápoje raz týždenne aj denne.
Najmenej denných konzumentov sladených nápojov je v Estónsku. V dennej konzumácii sladených sýtených nápojov je Slovensko tesne pod priemerom EÚ (8-9 % populácie nad 15 rokov). Susedné Česko má okolo 11 %, ešte viac má Poľsko, okolo 12 %.
Podiel ľudí v Belgicku, ktorí uviedli, že pijú sladené sýtené nápoje aspoň raz denne, je 20 %. Nasledujú Malta, Nemecko, Maďarsko, Poľsko a Bulharsko (všetko okolo 12 % ).
Naopak, najnižší podiel bol zaznamenaný v Estónsku (2 %), Litve, vo Fínsku, v Lotyšsku a Rumunsku (všetko okolo 3 %).
Redakcia
Zdroj: https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/ddn-20210727-1
Foto: Envato Elements, Eurostat