Ortopedický magazín logo

Reklama

V roku 2020 mohlo v dôsledku obmedzení zomrieť 267.000 dojčiat, tvrdia zástupcovia Svetovej banky  

V roku 2020 mohlo v dôsledku obmedzení zomrieť 267.000 dojčiat, tvrdia zástupcovia Svetovej banky  

Ekonomické obmedzenia zamerané na spomalenie šírenia nového koronavírusu mohli vlani v krajinách s nízkymi a strednými príjmami spôsobiť ďalších 267.000 úmrtí dojčiat. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu odborníkov Svetovej banky (WB), ktorý zverejnil časopis British Medical Journal.

Napriek tomu, že vírus mal doteraz len „malý priamy vplyv na dojčenskú úmrtnosť, svojím „vplyvom na ekonomiku a výkonnosť zdravotníckeho systému“ pravdepodobne spôsobil zvýšenú úmrtnosť dojčiat, uvádza prieskum.

Experti Svetovej banky odhadujú, že v 128 krajinách došlo u dojčiat takmer k sedem-percentnému nárastu úmrtnosti.

Väčšina krajín, bohatých i chudobných, v minulom roku v dôsledku obmedzení s rôznou dĺžkou trvania a závažnosti hlásila výrazný pokles hrubého domáceho produktu (HDP). Mnohé krajiny takisto obmedzili poskytovanie zdravotnej starostlivosti a nemocničných služieb.

Napriek tomu, že „úsilie o prevenciu a liečbu (ochorenia) COVID-19 zostáva naďalej prvoradé“, krajiny musia podľa expertov „podporiť siete sociálneho zabezpečenia a zaistiť kontinuitu základných zdravotníckych služieb“.  Podľa predošlých správ Svetovej banky pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 a súvisiace obmedzenia už uvrhli na svete do chudoby 120 až 150 miliónov ľudí, pripomenula agentúra DPA.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This