Výskumné centrum GMU bude používať ľudské kosti pri výučbe študentov forenznej vedy
Portál NBC Washington priniesol informáciu o tom, že Univerzita George Mason bude od budúceho semestra ako jediná inštitúcia vyučovať forenzné vedy s využitím ľudských kostí. Laboratórium umožní študentom hľadať a získavať dôkazy z reálnych ľudských pozostatkov z presnej repliky miesta činu.
Miesto činu inšpirované reálnymi kriminálnymi prípadmi
Na pozemku o veľkosti vyše 20-tisíc štvorcových metrov budú mať študenti možnosť narábať s dôkazmi v rôznych podmienkach. Niektoré kosti budú pod vodou, iné zakopané pod zemou alebo zaliate cementom. Úlohou študentov bude vyriešiť modelové kriminálne prípady, inšpirované reálnymi udalosťami, od začiatku až do konca.
Mary Ellenn O’Toole ,pred vedením oddelenia forenzných vied na GMU, takmer tridsať rokov spolupracovala s FBI na rôznych významných kriminálnych prípadoch. Mnohé kľúčové dôkazy prípadov, ako napríklad Unabomber alebo zmiznutie Natalee Hollowayovej, sa nachádzali v exteriéri. Aj preto má toto exteriérové laboratórium veľký prínos pre budúcich vyšetrovateľov.
DNA ako dôkaz
Na mieste činu sa v minulosti často používal luminol na odhalenie okom nepozorovateľných stôp krvi. Táto organická zlúčenina, ktorá sa nastrieka na miesto činu, je však toxická a zväčša naruší štruktúru DNA a zničí ďalšie kľúčové dôkazy. V dnešnej dobe však bola vyvinutá pokročilejšia metóda infračervenej fotografie s takou citlivosťou, ktorá umožňuje vyšetrovateľom pracovať na mieste činu bez poškodenia DNA. Študenti GMU majú teraz k dispozícii aj 3D infračervenú kameru na hľadanie ľudských pozostatkov, ktorá pomohla odhaliť už mnoho prípadov.
redakcia
Zdroje:
Foto: ilustračné, Envato Elements