Ortopedický magazín logo

Reklama

Prichádza obdobie húb. Obdobie zvýšeného počtu prípadov otravy hubami

Prichádza obdobie húb. Obdobie zvýšeného počtu prípadov otravy hubami

Muchovník

Smrteľná sila jedovatých húb je známa už tisícročia. Podľahol jej aj rímsky cisár Claudius. Národné toxikologické informačné centrum (NTIC) na svojej internetovej stránke informuje, že jesenné obdobie, ktoré je za dverami, patrí medzi tie, keď eviduje zvýšený počet prípadov otravy hubami. Druhým z týchto období je jar. Obe hubárske sezóny. V tomto čase počíta NTIC prípady otravy hubami na desiatky. Upozorňuje, že ak idete hľadať huby, mali by ste poznať nielen tie jedlé, ale, naopak, aj tie jedovaté a im podobné. 

Z prípadov otráv hubami podľa Národného toxikologického informačného centra prevládajú „pravé“ otravy − otravy skutočne jedovatými hubami. Druhou skupinou sú otravy spôsobené chybou človeka.

Huby sú totiž pre ľudský organizmus ťažko stráviteľné. Nie sú vhodné pre deti. Podľa NTIC sa deťom do 10 rokov vôbec neodporúča podávať jedlo z húb. V hubách je nebezpečný vysoký obsah nestráviteľného polysacharidu chitínu. Zle naň reagujú mladšie deti a seniori, ktorí majú menej odolný organizmus. Mimoriadne nebezpečná je kombinácia húb a alkoholu. MÔŽETE SI TAK PRIVODIŤ OTRAVU. Hubári musia dbať na správne skladovanie, sušenie aj tepelnú úpravu húb.

Otrava hubami môže mať za následky zlyhanie obličiek, pečene alebo neurologické následky. Podľa amerického národného centra pre biotechnologické informácie je známych až 14 syndrómov, ktoré sa prejavujú v závislosti od druhu toxínov a požitého množstva.

V USA evidujú ročne 6 000 pacientov s otravou jedovatými hubami. Viac ako polovicu z toho tvorba deti do šesť rokov. Najčastejšie ide o úmyselnú konzumáciu v nevedomosti a z neznalosti jedovatých druhov. Vo väčšine prípadov trpia pacienti črevnými ťažkosťami. Ide však o prípady, keď pacient skonzumoval iba malé množstvo toxických húb.

Prichádza obdobie húb. Obdobie zvýšeného počtu prípadov otravy hubami
Čechračka podvinutá

Najčastejšie prejavy otravy hubami

Akútna gastroenteritída (črevná chrípka)

– vracanie,

– kŕče v bruchu,

– hnačka.

Prvé príznaky sa zvyčajne dostavia do troch hodín od konzumácie.

Halucinácie

Niektoré druhy húb, ktoré obsahujú psilocybín a psilocín, sa pestujú a zneužívajú ako droga. Dokážu vyvolať pocit eufórie až halucinácie. Prvé príznaky sa zväčša vyskytujú 30 minút až 2 hodiny po požití a trvať môžu až 12 hodín, v závislosti od požitého množstva.

Cholinergická toxicita

Účinky niektorých druhov húb obsahujú muskaríny, ktoré možno prirovnať k požitiu pesticídov. Trvanie následkov je spravidla kratšie. Do 30 minút od konzumácie takých húb sa môžu dostaviť červenanie, poruchy trávenia vrátane bolesti v bruchu, nevoľnosť, vracanie a hnačka, bradykardia, bronchospazmus a zvýšená bronchiálna sekrécia, hyperhidróza, nedobrovoľné močenie a/alebo defekácia, lakrimácia, hypotenzia a nadmerné vylučovanie slín.

Reakcia podobná disulfiramu

(Liek, ktorý v tele blokuje spracovanie alkoholu. Po užití lieku a alkoholu nastávajú u pacienta nepríjemné vedľajšie účinky, uvádza drugs.com.) Aj niektoré z toxických húb môžu spôsobovať bolesti hlavy, nevoľnosti, vracanie, návaly horúčavy, tachykardiu a zriedkavo aj hypotenziu. Dochádza k tomu, ak je alkohol požitý hodiny až deň po konzumácii húb.

Toxicita pečene 

Spôsobuje ju amatoxín. Toxicita má tri rôzne fázy. Gastrointestinálne poruchy začínajú typicky 6 − 12 hodín po požití. Nasleduje interval 24 − 36 hodín po požití so symptomatickým zlepšením. Počas tejto fázy však môžu existovať laboratórne známky hepatotoxicity. A po 48 hodinách sa poškodenie pečene zintenzívni, čo vedie k zlyhaniu pečene a s tým spojeným následkom. Smrť pacienta môže v závažných prípadoch nastať do týždňa alebo si vyžiadať transplantáciu pečene.

Nefrotoxicita

Ide o poškodenie obličiek. V prvotnom štádiu sa otrava prejavuje podobne ako črevná chrípka. V priebehu 12 až 24 hodín však môže zaútočiť na obličky.

Ďalšie prejavy otravy hubami:

– záchvaty,

– vertigo,

– somnolencia,

– palpitácie,

– dysrytmie,

– rabdomyolýza (Tricholoma equestre),

– methemoglobinémia,

– hemolýza (Paxillus evolutus),

– erytromelalgia (kyselina akromelová),

– dermatitída (huby shiitake).

Redakcia

Zdroje:

NTIC.sk

DRUGS.com

NCBI

EMA

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This