Ortopedický magazín logo

Reklama

Kolobežky a e-kolobežky: Aké riziká predstavujú?

Kolobežky a e-kolobežky: Aké riziká predstavujú?

Kolobežky si väčšinou spájame s detstvom. Ako malí sme na nich šantili po uliciach, potom sme presedlali na trojkolky a nakoniec na bicykle. Dospelých sme si na kolobežkách ani nevedeli predstaviť. Dnes berú mestskú dopravu útokom. E-kolobežky už stretávame aj na cestách, bežne určených pre autá. Sú dostatočne bezpečné? 

Podobné výhody ako bicykle

Bude to už viac ako 3 roky, odkedy kolobežky a ich elektronické verzie zažili explozívny rast obľúbenosti vo svete aj u nás. Každý deň okolo vás niekto prefrčí na tomto malom, ale šikovnom dvojkolesovom dopravnom prostriedku. V roku 2018, v prvom roku svojho ťaženia v popularite, predstavovali zdieľané jazdy na e-kolobežke len v USA 45,8 % všetkých výjazdov v rámci mikromobility (spôsob osobnej dopravy v mestách na krátku vzdialenosť). 

Kolobežky poskytujú jazdcom mnoho rovnakých výhod ako bicykle – rýchle a zábavné cestovanie na krátke vzdialenosti a k tomu tak veľmi neodstrašujú nováčikov. Oproti bicyklom sú aj relatívne lacnejšie a skladnejšie. Stačí zdieľanú kolobežku iba odstaviť na určenom mieste, prípadne svoju vlastnú zložiť a odniesť v rukách do kancelárie. 

Kolobežky a e-kolobežky: Aké riziká predstavujú?

Otázky bezpečnosti

Jazda na kolobežke so sebou prináša aj určité riziká. Malé rozmery, nízke ťažisko oproti bicyklom, pomerne vysoká rýchlosť (aj do 20 km/h) a ( u nás do roku 2019) nevyjasnené pravidlá, či kolobežka patrí na cestu alebo na chodník – to všetko spôsobilo, že na kolobežkárov sa postupne začalo pozerať podobne, ako sa v 80. rokoch 20. storočia pozeralo na skateboardistov.

Novela zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke z roku 2019 u nás majiteľov a vodičov e-kolobežiek definitívne „vyhnala“ na cesty a chodníky pre cyklistov. Napriek tomu kolobežkárom hrozia rôzne nebezpečenstvá zranenia. Aké sú tie najčastejšie a z čoho pramenia?

E-kolobežky a s nimi spojené riziká

Medzi najväčšie riziká patria:

  • Slabá viditeľnosť – E-kolobežky sú malé a pre motoristov menej viditeľné, pretože zaparkované autá alebo iné súčasti premávky im môžu brániť vo výhľade. Väčšina motoristov navyše ešte stále nečaká a nehľadá kolobežky na križovatkách alebo pri odbočovaní.
  • Nedostatočná ochrana – kolobežkárov nechránia pásy ani airbagy. Sú relatívne blízko vozovke a napriek tomu, že zákon vyžaduje, aby nosili prilby, deje sa tak len málokedy. 
  • Nebezpečné cesty – nerovný povrch vozovky, rôzne výtlky, štrk a úlomky, to všetko môže spôsobiť stratu kontroly nad kolobežkou, pád a následné zranenie. Mnoho nehôd na kolobežkách sa stane, keď sa jazdci pokúsia obísť nerovnosti na vozovke.
  • Nedostatok stability – skúšali ste už na kolobežke jazdiť tak, že sa držíte len jednou rukou? Ani to neskúšajte. Zdvíhanie telefónov, mávanie kamarátom či brzdenie môže spôsobiť nedostatok stability a pád.
  • Nedostatok skúseností – ako sme už spomínali, kolobežka láka najmä začiatočníkov, pretože majú pocit, že ide o jednoduchý spôsob dopravy. Pri jazde potom zápasia s prevádzkou e-kolobežky a nesústredia sa na premávku.
  • Bezohľadné správanie – niektorí kolobežkári jazdia riskantným spôsobom. Nenosia prilby, jazdia vysokou rýchlosťou po chodníkoch, vezú viacerých pasažierov naraz alebo sa snažia predvádzať rôzne nebezpečné kúsky a triky.
  • Jazda pod vplyvom alkoholu – alkohol je už klasickým rizikom. Jazda na e-kolobežke v opitosti je rovnako nezákonná ako akékoľvek iné jazdenie pod vplyvom alkoholu a rovnako nebezpečné.

Kolobežky a e-kolobežky: Aké riziká predstavujú?

Najčastejšie zranenia na e-kolobežke

Traumatické poranenia mozgu

Nastávajú pri silnom náraze do hlavy, ktoré poškodí mozog. Otrasy mozgu patria medzi najbežnejšie typy takýchto traumatických poranení a predstavujú 40 % návštev nemocnice kvôli nehodám na elektrických kolobežkách. Ako k zraneniu dochádza? Jazdec na kolobežke bez prilby spadne alebo zrazí chodca na zem a hlavou narazí na chodník či cestu. 

Medzi príznaky traumatického poranenia mozgu patrí:

  • bolesť krku, 
  • nevoľnosť, 
  • zvonenie v ušiach, 
  • únava a závraty. 

Ľudia s vážnym poranením mozgu môžu pociťovať pretrvávajúcu bolesť hlavy, vracanie, záchvaty, nezrozumiteľnú reč a neschopnosť prebrať sa zo spánku.

Zranenia miechy (poranenia krku a chrbta)

Keď jazdci na kolobežke a zasiahnutí chodci padnú na chrbát, môžu utrpieť vážne poranenia miechy vrátane paralýzy pod miestom poranenia (paraplegia alebo quadriplegia).

Miecha je zväzok nervov, ktorý prebieha stredom chrbta a prenáša signály medzi telom a mozgom. Poranenie miechy prenos týchto signálov narúša. Medzi poranenia miechy môžu patriť aj zlomeniny alebo dislokácie stavcov alebo poškodenie tkanív a nervov.

Zlomeniny kostí 

Zlomeniny kostí sú jedným z najčastejších typov zranení, ktoré môžete utrpieť, keď spadnete na e-kolobežke. Ide najmä o zlomené zápästia, predlaktia, prsty, členky na nohách a podobne. 

Redakcia

Zdroje:

TECHCRUNCH.COM

SLOVLEX.SK

JAMA Network Open

 Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This