Pre zdravotníkov neprichádzajú žiadne benefity, reaguje SLK na zákon o hospodárskej mobilizácii
Pre zdravotníkov sa ani po prijatí novely o hospodárskej mobilizácii oproti súčasnému núdzovému stavu nič zásadné nemení. Pre TASR to uviedla manažérka pre komunikáciu a médiá Slovenskej lekárskej komory (SLK) Nancy Závodská. S novelou zákona o hospodárskej mobilizácii, ktorú dnes podpísala prezidentka Čaputová vraj pre zdravotníkov neprichádzajú žiadne benefity.
Ako priblížila, na jednej strane komora rozumie tomu, že počas mimoriadneho stavu bude nevyhnutné zabezpečovať neštandardnú zdravotnú starostlivosť, ale na strane druhej jej chýba jasné časové vymedzenie.
„Pre zdravotníckych pracovníkov s povinnosťami neprichádzajú žiadne benefity alebo kompenzácie vrátane zvýšeného finančného stimulu práce a sociálnej ochrany,“ povedala Nancy Závodská zo Slovenskej lekárenskej komory
Aj keď podľa zákona o hospodárskej mobilizácii nebude možné počas mimoriadnej situácie, t. j. mimo núdzového stavu, nariadiť pracovnú povinnosť, budú zdravotnícki pracovníci subjektov hospodárskej mobilizácie, najmä nemocníc, podľa SLK povinní zotrvať v pracovnom pomere počas celého obdobia. Komora pripomenula, že to ustanovujú paragrafy týkajúce sa organizácie zdravotníckeho zabezpečenia.
Premiér Heger: Zrušenie núdzového stavu je víťazstvo všetkých
Zrušenie núdzového stavu je víťazstvo všetkých. V piatok to na tlačovej konferencii po rokovaní vlády uviedol premiér Eduard Heger.
„Sľúbili sme, že núdzový stav nebude trvať ani o minútu dlhšie, ako to bude potrebné, a to sme dodržali a núdzový stav sme zrušili,“ uviedol Heger.
Zdôraznil však, že je potrebné, aby ľudia zostali zodpovední a dodržiavali vyhlášky hlavného hygienika. Vyzval ich tiež na očkovanie. „Očkovanie je tá najužitočnejšia zbraň na pandémiu,“ zdôraznil Heger.
Podpredsedníčka vlády SR a ministerka pre investície Veronika Remišová pripomenula, že zrušenie núdzového stavu znamená aj zrušenie zákazu zhromažďovania a stretávania sa. „Zrušenie núdzového stavu je naše spoločné víťazstvo, odmena za zodpovednosť a dodržiavanie opatrení,“ uviedla. Ako doplnila, ešte však nie je vyhraté, pripomínajúc, že cestu k definitívnemu koncu pandémie predstavuje očkovanie. Vyzvala preto všetkých, ktorí sa môžu dať očkovať, aby tak urobili.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak uviedol, že vďaka zodpovednosti občanov nastala situácia, aby sa mohlo pristúpiť k zrušeniu núdzového stavu. Poslankyňa Národnej rady SR Anna Zemanová pripomenula, že pandémia sa ešte neskončila, avšak už nie je potrebné obmedzovať ľudské práva.
Prácu zdravotníkov vyzdvihol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Povedal, že aj vďaka nim mohla vláda v piatok zrušiť núdzový stav. „Verím, že reči o masovom odchode zdravotníckych pracovníkov sa nepotvrdia. Vydržme, kým pandémia nepominie a ja spravím všetko pre to, aby sa pracovné podmienky zdravotníkov, ich status či platové ohodnotenie zlepšili,“ prisľúbil Lengvarský.
Núdzový stav na Slovensku sa skončí uplynutím 14. mája. Zrušením núdzového stavu prestáva platiť aj zákaz vychádzania. Rozhodla o tom v piatok vláda. Mimoriadna situácia vyhlásená 11. marca trvá naďalej i po ukončení núdzového stavu.
Redakcia, zdroj: TASR
Foto: TASR- Milan Kapusta