Ortopedický magazín logo

Reklama

Premiér Eduard Heger chce predĺžiť núdzový stav. Postaví sa mu koaličný partner na odpor?

Premiér Eduard Heger chce predĺžiť núdzový stav

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO). FOTO TASR - Martin Baumann

Vláda má rozhodnúť už v stredu (28. 4.). Isté je, že Premiér Eduard Heger chce predĺžiť núdzový stav. Uviedol to dnes v diskusnej relácii TA3 V politike s tým, že Slovensko napriek zlepšeniu sa pandemickej situácie ešte nie je pripravené na jeho zrušenie.

„Musíme to predĺžiť,“ zdôraznil predseda vlády SR. Uvedomuje, že núdzový stav nie je pre nikoho príjemný, jeho opatrenia však považuje za nevyhnutné na ochranu zdravia a životov v súčasnej situácii. Pripomenul, že vzhľadom na riziko nových, nákazlivejších mutácií nového koronavírusu je potrebné byť naďalej obozretnými.

Premiér v diskusii avizoval aj blížiacu sa zmenu testovacej stratégie. Priznal, že súčasný stav a systém testovania je na hranici efektivity. „Myslím si, že najbližšie dva týždne sa bude rozhodovať, ako by to malo vyzerať, na aký spôsob testovania by sa prešlo,“ povedal.

Ocenil, že pri vakcinácii Slovensko prekročilo milión zaočkovaných. Očakáva, že v ďalšom období príde jasná a zrozumiteľná očkovacia kampaň. Avizoval aj možnosť vakcinácie ruskou vakcínou Sputnik V.

„Ak laboratórne testy z Maďarska dopadnú dobre, minister zdravotníctva schváli používanie vakcíny, taký je plán,“ povedal Heger, ktorý očakáva, že už nasledujúci týždeň sa spustí registrácia na očkovanie Sputnikom. Zároveň uviedol, že v nasledujúcom týždni sa do medzirezortného pripomienkového konania dostane aj pripravovaný pandemický zákon.

Boris Kollár nechce predĺžiť núdzový stav

Predseda parlamentu Boris Kollár nie je za to, aby sa núdzový stav na Slovensku v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu predlžoval. Nevylúčil však, že ho kolegovia presvedčia o opaku. Zdôraznil, že ho presvedčia len pádne argumenty, spoločnosť by už však podľa neho nemala byť znova núdzovým stavom traumatizovaná. Poukázal na uvoľňovanie ďalších opatrení, pripomína aj práva a slobody ľudí.

Predĺženie núdzového stavu nie je ochotný podporiť ani opozičný Smer-SD.  Podľa podpredsedu Národnej rady (NR) SR a zároveň podpredsedu strany Smer-SD Juraja Blanára opätovné predĺženie núdzového stavu táto strana nepodporí. „Nepodporíme tento zákon, nepodporíme predĺženie núdzového stavu. Myslíme si, že sme už dávno mohli urobiť úpravu toho, čo dnes hovoria, že sa dá urobiť iným zákonom,“ vyhlásil Blanár.

Národné centrum zdravotníckych informácií dnes informovalo, že počet obetí v dôsledku nového koronavírusu sa zvýšil o 37. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 vzrástol o 37 osôb. Celkový počet úmrtí „na covid“ je 11.495 a celkový počet úmrtí „s covidom“ je 2210. V nemocniciach je hospitalizovaných 1578 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1425 ľudí. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je 134 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 209 osôb.

Celkový počet osôb zaočkovaných prvou dávkou vakcíny je 1.013.445. V sobotu pribudlo 9229 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 416.112 ľudí, uplynulý deň preočkovali 6062 osôb.

Zdroj: TASR

Foto: TASR

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This