Ortopedický magazín logo

Reklama

Liečba pacientov s ochorením COVID-19 stála 58,9 mil eur, uvádzajú zdravotné poisťovne 

Liečba pacientov s COVID-19

Na snímke zdravotný personál v špeciálnom ochrannom odeve, s ochranným štítom a ochranným rúškom privážajú pacienta do COVID červenej zóny na Kliniku pneumológie a ftizeológie I. Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v Ružinove. Foto: TASR-Michal Svítok

Celkové náklady zdravotných poisťovní, ktoré si vyžiadala liečba pacientov s ochorením COVID-19 sú 58,9 mil eur. Na túto sumu sa vyšplhali náklady zdravotných poisťovní od začiatku pandémie. Najdrahšia liečba s ochorením COVID-19 stála viac ako 120.000 eur. Hradila ju Všeobecná zdravotná poisťovňa. 

VšZP

„Náklady na liečbu pacientov s ochorením COVID-19 sú individuálne v závislosti od zdravotného stavu, typu a dĺžky liečby. Priemerné náklady na liečbu pacienta s týmto ochorením sú 122 eur,“ povedal hovorca štátnej poisťovne Matej Neumann.

Vo vekovej skupine 60- až 80-ročných pacientov štátna ZP za liečbu uhradila viac ako 21 miliónov eur. Celkové náklady na liečbu ochorenia COVID-19 dosiahli v štátnej poisťovni viac ako 40,2 miliónov eur.

Zdravotná poisťovňa Dôvera

Náklady súkromnej ZP Dôvera za všetkých poistencov, ktorí mali od roku 2020 do súčasnosti vykázané diagnózy súvisiace s novým koronavírusom vrátane hospitalizovaných poistencov, ktorých bolo približne 177.000, dosiahli 12 miliónov eur. Náklady na jedného takéhoto poistenca sa pohybovali v sume 68 eur. Priemer nákladov na jedného hospitalizovaného poistenca, ktorý mal počas hospitalizácie ochorenie COVID-19, pričom toto ochorenie mohlo aj nemuselo byť príčinou hospitalizácie, dosiahli 1613 eur.

Ako uviedol PR špecialista súkromnej zdravotnej poisťovne Matej Štepianský, najvyšší náklad bol u 75-ročnej poistenkyne vo výške takmer 73.000 eur.

Zdravotná poisťovňa Union

Hovorkyňa Union ZP Beáta Dupaľová Ksenzsighová priblížila, že od apríla minulého roka do marca tohto roka evidovali 2369 hospitalizovaných poistencov s ochorením COVID-19, pričom celkové náklady na tieto hospitalizácie boli 5.694.103 eur. Priemerné náklady na hospitalizáciu s týmto ochorením boli teda 2404 eur.

Náklady na zdravotnú starostlivosť o pacientov s týmto ochorením boli vo výške viac ako jedného milióna eur. Union ZP eviduje 60.672 poistencov, ktorí majú vykázanú diagnózu spojenú s novým koronavírusom.

Priemerné náklady na liečbu jedného pacienta sú 110,67 eur, treba však povedať, že priemer ťahá výrazne dole veľký počet ľudí, ktorí mali napríklad predpísaný jeden aspirín s cenou do eura a ochorenie doma vyležali. Najvyššia suma, ktorú sme zaplatili za liečbu pacienta s ochorením COVID-19, bola 60.498,13 eura,“ informovala. Dodala, že spolu s hospitalizáciami Union ZP hovorí o sume 6.714.152 eur, ktorú zaplatili v súvislosti s novým koronavírusom.

Redakcia, zdroj: TASR

Foto: TASR – Michal Svítok

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This