Expert na závislosti: Treba podporovať zdravý životný štýl bez alkoholu
Politika v oblasti prevencie a boja s alkoholizmom je veľmi opatrná a niekedy až oportunistická. Uviedol pre TASR hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Ohruhlica: Pdľa neho sa nesie v duchu „len aby sme sa politickými regulačnými opatreniami príliš nedotkli nikoho záujmov, najmä tzv. veľkých záujmových skupín“.
Odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie takýchto záujmových skupín podľa slovenského odborníka napočítali desiatky – od poľnohospodárov, cez výrobcov, predajcov, reklamného priemyslu a marketingu, umelcov, médií, športových zväzov, obcí, štátu až po zdravotníctvo.
„Čím vyšší je konzum alkoholu v krajine, tým viac je aj jeho negatívnych dosahov. Vyvažovanie opatrení na redukciu poškodení zdravia a sociálnych dosahov v dôsledku konzumácie alkoholu je často v protiklade so záujmami iných, ktorým prostredníctvom zvýšenej konzumácie alkoholických nápojov stúpajú finančné príjmy,“ tvrdí Ľubomír Okruhlica.
Vysvetlil, že ak sa pozrieme na vysokú mieru pitia na osobu, okolo 11 až 13 litrov čistého alkoholu z roka na rok a na to, že alkohol sa priamo či nepriamo radí na popredné miesto v zvýšenej chorobnosti a predčasnej úmrtnosti na Slovensku, svedčí to o tom, že misky váh pri vyvažovaní opatrení v oblasti prevencie alkoholizmu sú na národnej úrovni v jej neprospech.
Ako zlepšiť situáciu?
Na otázku, čo by sa mohlo zlepšiť v tomto smere Okruhlica reagoval, že je výraznejšie a ofenzívnejšie potrebné podporovať v spoločnosti triezvosť a abstinenciu od alkoholu. Podľa jeho slov by mienkotvorné osobnosti či influenceri mali ísť príkladom. Mali by podporovať zdravý životný štýl bez alkoholu. Robiť permanentnú celoslovenskú kampaň za triezvosť neznamená vždy a u každého iba úplnú abstinenciu od alkoholu. Podľa Okruhlicu to znamená presadzovať ako znak kultúrnej spoločnosti a správania len občasné a umiernené pitie u tých, čo sú konzumentmi, a to len vtedy, ak sú celkom zdraví. Význam vidí aj vo výraznom zvýšení dostupnosti a možnosti liečby. Zvlášť pre tých, ktorí sa už stali závislými od alkoholu ich skorou detekciou v ambulanciách lekárov, predovšetkým všeobecných, ale aj špecialistov.
Alkohol predstavuje riziko chronických ochorení
Alkohol podľa neho možno nahradiť abstinenciou a zdravým životným štýlom. Benefity nepitia alkoholu sú predovšetkým zdravotné. Okruhlica dodal, že tiež zvyšuje i pracovnú výkonnosť človeka a znižuje pravdepodobnosť protispoločenského konania v čase opitosti. Nepitie, teda abstinencia a triezvosť, prípadne umiernené len občasné pitie malého množstva alkoholu predlžuje život a robí ho zdravším bez celej rady chronických chorôb, uzavrel.
Redakcia, zdroj: TASR
Foto: Envato Elements