Ortopedický magazín logo

Reklama

Slovenský Červený kríž dnes spúšťa 26. ročník Valentínskej kvapky krvi

Slovenský Červený kríž (SČK) od pondelka spúšťa už 26. ročník kampane Valentínska kvapka krvi. Cieľom je osloviť nielen pravidelných darcov, ale aj prvodarcov a zabezpečiť tak dostatok krvi aj napriek pandémii nového koronavírusu. TASR o tom informovala za SČK Silvia Kostelná.“Ani počas pandémie nezabúdajme na tých, ktorí sú na darovanú krv odkázaní. Ak ste zdraví a súčasná situácia vám to umožňuje, prekonajte obavy a choďte darovať krv. Overte si však, ako je to vo vašom meste – v rámci protiepidemiologických opatrení je možné, že sa na odber krvi budete musieť objednať. Nenechajte sa však odradiť, pomôžete tak iným,“ povedala generálna sekretárka SČK Zuzana Rosiarová.

Bez mobilných odberov

Mobilné odbery sú momentálne zrušené, darcovia krvi však naďalej môžu darovať krv na pracoviskách Národnej transfúznej služby (NTS) SR a na hematologicko-transfúziologických oddeleniach v nemocniciach na Slovensku.
Na odber krvi na pracoviskách NTS SR je potrebné telefonicky sa objednať na presný dátum a hodinu, čím sa predchádza zhromažďovaniu väčšieho počtu ľudí na jednom mieste. Darca musí mať ochranné rúško alebo jeho náhradu, pri vstupe na odberové miesto si vydezinfikuje ruky a bude mu odmeraná teplota.

Checklist

Pred bežným postupom darovania krvi každý darca najprv vyplní tzv. checklist – vstupný skríning darcu krvi k obmedzeniu rizika ochorenia COVID-19. Darca, ktorý prekonal infekciu spôsobenú novým koronavírusom, môže znovu darovať krv 14 dní po vyliečení a negatívnom výsledku testovania na koronavírus. Darca, ktorý podstúpil očkovanie proti ochoreniu COVID-19, môže znovu darovať krv najskôr 14 dní po očkovaní. V prípade, že sa u darcu objavia príznaky respiračného ochorenia alebo zvýšená teplota nad 37 stupňov počas 14 dní po darovaní krvi alebo jej zložiek, neodkladne to treba oznámiť pracovisku, kde krv daroval. Bezpríspevkové darcovstvo – Valentínska kvapka krvi potrvá do 19. marca. Heslo tohtoročnej kampane znie „Je to v našich rukách“.

zdroj: TASR

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This