Ortopedický magazín logo

Reklama

Závislosť od liekov si môžete vybudovať aj pri ich nesprávnom užívaní

Nemusí ísť iba o lieky na lekársky predpis, závislosť si môžete vybudovať aj od voľnopredajných liekov, a to aj od tých, ktoré sú prírodného pôvodu. Štyridsaťdva percent opýtaných v rámci prieskumu AOPP si uvedomuje riziko návyku pri liekoch predpísaných lekárom.   

Závislosť od liekov často vzniká bez toho, aby si to pacient uvedomoval. Zväčša ide o prípady, keď potrebuje utlmiť bolesť alebo navodiť lepší spánok. Nekontrolované užívanie takýchto liekov dlhší čas alebo vo väčších množstvách, ako sú odporúčané dávky, môže mať za následok návyk na daný liek alebo jeho zložku.

Závislosti pacientov od liekov sa venuje aj Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP), ktorá v poslednej medializovanej správe poukázala práve na riziká vzniku závislosti od bežne dostupných liekov alebo liečivých prípravkov. Takúto závislosť si môžete vybudovať aj od nosového spreja alebo kvapiek. To môže podľa Miroslavy Snopkovej, viceprezidentky Slovenskej lekárenickej komory, viesť aj k poškodeniu sliznice nosa, nosovej priehradky či dokonca k strate čuchu.

Abstinenčné príznaky 

Fyzickú závislosť, ktorá sa prejavuje ako nástup abstinenčných príznakov v dôsledku vynechania dávky lieku, v skutočnosti vyvoláva len niekoľko skupín liečiv.

„Ide predovšetkým o lieky so schopnosťou ovplyvniť náladu či správanie pacienta. Patria sem lieky zo skupiny opioidné analgetiká, hypnotiká, sedatíva, anxiolytiká, ale aj stimulanciá nervového systému,“  vysvetľuje PharmDr. Miroslava Snopková, PhD., 2. viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory.

Podľa decembrového prieskumu AOPP na vzorke 1 004 respondentov, vnímajú ľudia riziko liekovej závislosti predovšetkým pri liekoch viazaných na lekársky predpis, ide o 42 percent opýtaných. Tretina si myslí, že k závislosti môže viesť aj užívanie voľnopredajných liekov, 13 percent vníma toto riziko pri výživových doplnkoch.

„Veľmi rizikové sú preháňadlá, a to aj tie rastlinné. Napríklad časté a dlhodobé pitie čaju z listov senny môže byť príčinou, že človek už nie je schopný samostatného vyprázdňovania,“ varuje PharmDr. Snopková.

Základom prevencie pred vznikom závislosti od liekov je dodržiavanie predpísaného dávkovania. zdroj: Envato Elements

Držte sa predpísaného dávkovania

Základom, ako sa ubrániť liekovej závislosti, je užívanie lieku striktne podľa predpísaného či odporúčaného dávkovania. Ako ukázal prieskum pre projekt Lieky s rozumom, pacienti vidia najväčšie riziko vzniku liekovej závislosti v dlhodobom (73 %), ako aj v častom a neprimeranom užívaní liekov (68 %). Podľa 41 % Slovákov môže byť riziko vyššie, ak pacient užije liek na predpis bez porady s lekárom alebo lekárnikom, a 33 %, ak takto na vlastnú päsť užije voľnopredajný liek. 37 % vidí problém v nedodržaní liečebného režimu, teda ak si pacient svojvoľne mení napríklad dávkovanie či časové intervaly medzi jednotlivými dávkami lieku.

Pacienti sa pri predpisovaní lieku v ambulancii či pri výdaji lieku v lekárni spoliehajú do veľkej miery na svojho lekára a lekárnika. „Z praxe vieme, že informovanosť pacientov nie je vždy dostatočná, pričom problém môže byť na oboch stranách,“ hovorí prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová.

„Pacientov učíme, že je dôležité pýtať sa a nechať si informácie o svojej liečbe vysvetliť tak, aby im porozumeli. Je predovšetkým v ich záujme, aby neostali len pasívnymi prijímateľmi liečby, pretože aj lekár či lekárnik môže pre vyťaženosť zabudnúť niektoré podstatné informácie,“ dodáva.

Podľa M. Lévyovej je pred začatím liečby dôležité pozorne čítať aj príbalový leták, prípadné nejasnosti konzultovať s odborníkom a svojvoľne si nemeniť, neprerušiť ani neukončiť liečbu.

Redakcia, zdroj: Asociácia na ochranu práv pacientovi (AOPP)

Foto: Elvato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This