Ortopedický magazín logo

Reklama

Zastavme korupciu: Prevádzka MOM stála štát vyše 110 miliónov eur

zastavme korupciu

Na snímke odberné miesto na antigénové testovanie na prítomnosť ochorenia COVID-19 v priestoroch ZŠ Janigova 2, 6. februára 2021 v Košiciach. Foto: TASR - Milan Kapusta

Prevádzka mobilných odberových miest (MOM) na testovanie na ochorenie COVID-19 stála podľa prepočtov Nadácie Zastavme korupciu vyše 110 miliónov eur. V cene však nie sú zahrnuté testy a ďalšie položky spojené s plošným testovaním. Rovnakú sumu spotrebuje za celý rok na všetky svoje potreby mesto Prešov. Vyplýva to z analýzy fungovania MOM, ktorú urobila nadácia. Zle nastavený projekt tak podľa nej bude štát financovať do júna.

Mesačná odmena za MOM dosahuje 26.000 až 30.000 eur. K projektu to tak podľa nadácie prilákalo viacero špekulantov.

„Zjavne unáhlená príprava podmienok pre odberné miesta umožnila, že sa na systéme priživilo aj viacero podozrivých subjektov, ktoré sa snažili z odberných miest vytlačiť čo najviac peňazí na úkor kvality testovania,“ konštatuje Xénia Makarová z Nadácie Zastavme korupciu.

Prepočty nadácie ukazujú, že vo februári stálo odhalenie jedného pozitívneho prípadu v priemere 932 eur, v apríli to už bolo takmer 4700 eur. Májové čísla sa za niektoré okresy pohybujú v desaťtisícoch eur. Ako príklad uvádza nadácia Nitru, kde funguje najviac MOM. Odhalenie jedného pozitívneho z 1. mája tam štát hrubým prepočtom stálo 75.000 eur. „V tejto cene sú zohľadnené platby ministerstva pre MOM, ako aj náklady na antigénové testy,“ približuje nadácia.

„Pri stále vysokých výdavkoch na odberné miesta a viditeľne klesajúcom počte odchytených pozitívnych prípadov je na mieste otázka, prečo toto stále drahšie testovanie fungovalo tak dlho,“ poznamenal Martin Suchý z nadácie.

Stovky sťažností

Ministerstvo zdravotníctva aj regionálne úrady verejného zdravotníctva evidujú podľa nadácie stovky sťažností na MOM. Týkať sa majú napríklad umiestnenia odberných miest v prízemí panelákov, nesprávneho uloženia odpadu z testov či nedodržania predpísaného počtu personálu.

Nadácia tvrdí, že na kontrolu MOM sa od začiatku nemyslelo a neboli na ňu vyčlenené kapacity. Veľkú časť sťažností nemohli príslušné úrady vyriešiť. Výsledkom je 61 kontrol a pokuty v priemere pod úrovňou jednodňového zisku za prevádzku MOM.

Zastavme korupciu odporúča rezortu zdravotníctva pri prevádzke MOM efektívnejšie premyslieť finančnú odmenu pre každé miesto. Ďalej by nemali poskytnúť povolenia automaticky každému, kto splní podmienky, ale udeliť ich podľa regionálnej potreby a efektívnosti testovania. Robiť by sa mala aj kontrola, či počty nahlásených vykonaných testov zodpovedajú skutočnému počtu otestovaných.

Ministerstvo by tiež malo motivovať prevádzkovateľov na vyššiu efektívnosť. Napríklad už v zmluve upraviť, že je možné MOM zrušiť pri dlhodobo výrazne podpriemernom počte vykonaných testov, uviedla nadácia. Odporúča aj aktívnu kontrolu MOM skúsenými ľuďmi, napríklad krajmi či mestami, ktoré dávajú povolenia aj pre zdravotné zariadenia a majú na to kontrolórov.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Milan Kapusta

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This