Ortopedický magazín logo

Reklama

Štyri inovatívne onkolieky pribudnú do kategorizačného zoznamu

onkolieky pribudnú do kategorizačného zoznamu

Pribudne liek na liečbu karcinómu ovárií, liek na karcinóm prostaty, liek na lymfocytovú leukémiu a liek na mnohopočetný myelóm. Foto: ilustračné, Envato Elements

Ministerstvo zdravotníctva SR avizuje nové lieky pre onkologických pacientov. Robí tak iba dva dni po kritike od analytika Martina Smatanu. Práve bývalý šéf Inštitútu zdravotníckej politiky upozoril na to, že Slovensku chýba veľká časť onkologických liekov. Konkrétne vraj nie je dostupná veľká časť onkologických liekov, ktoré hodnotia európski experti ako lieky s najväčším prínosom. Ministerstvo krátko na to oznamuje, že štyri inovatívne onkolieky pribudnú do kategorizačného zoznamu.

Ide o liek na liečbu karcinómu ovárií, liek na karcinóm prostaty, liek na lymfocytovú leukémiu a liek na mnohopočetný myelóm.

„Faktom je, že rozvoj v onkológii poznačila pandémia, kde bojujeme za zdravie a životy ľudí s vírusom, ktorý bol nie tak dávno nový pre celý svet,“ reagovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Ministerstvo tvrdí, že onkológia je jednou z jeho priorít. Ako Eliášová uviedla, na rezorte si uvedomujú, že práve včasná kvalitná liečba môže pacientovi zachrániť život, prípadne ho predĺžiť.

„Preto s kolegami veľmi obozretne nastavujeme pravidlá v prospech pacienta. MZ v spolupráci s odbornou verejnosťou a zdravotnými poisťovňami pripravilo návrh novely zákona, ktorý je v konečnej fáze prípravy a po odbornej diskusii bude postúpený do štandardného legislatívneho procesu,“ doplnila.

Ambíciozne plány

Ambíciou ministerstva je tiež sprehľadniť pacientom vstup nových liekov, či presadzovať transparentnosť a nákladovú efektivitu v rozhodovacích procesoch. Chce tiež zadefinovať jasné, jednotné, časovo limitované a transparentné kritériá na schválenie liečby na výnimku. Tiež aktualizovať a prepojiť zdravotnícke pomôcky v zdravotnom a sociálnom systéme.

„Našou ambíciou je pacientom priniesť komfort, zastaviť ich dlhoročné blúdenie v systéme a umožniť priamy prístup k lekárovi a kvalitnej a adresnej liečbe,“ dodala Eliášová.

Analytik a bývalý šéf Inštitútu zdravotníckej politiky Martin Smatana počas týždňa na sociálnej sieti uviedol, že na Slovensku nie je dostupná veľká časť onkologických liekov, ktoré hodnotia európski experti ako lieky s najväčším prínosom. Odvolal sa pritom na poslednú správu Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP).

Tá poukazuje na to, že za posledný rok sa dostupnosť liekov na rakovinu na Slovensku nezlepšila. Hovorí, že celkovo je z 95 moderných liekov na onkologické ochorenia registrovaných cez Európsku liekovú agentúru (EMA) v rokoch 2011 až 2020 v SR dostupná len tretina z nich, konkrétne 31 liekov. Kým v minulom roku napríklad v Rumunsku pribudlo 11 nových štandardne hradených liekov, v Česku ich bolo osem. Na Slovensku však v tomto období pribudol len jeden liek.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This