Ortopedický magazín logo

Reklama

Červený kríž varuje. Ázia má nedostatok vakcín

Červený kríž varuje

Zdravotníci v ochranných odevoch čakajú na testovanie v búdkach v testovacom centre na ochorenie COVID-19 spôsobeného novým koronavírusom v Manile 11. mája 2020. Všetci cudzinci a obyvatelia Filipín, ktorí pricestujú do krajiny, musia podstúpiť test na ochorenie COVID-19, ako aj karanténu, aby sa zabránilo šíreniu ochorenia. Podľa filipínskej vlády sa v pondelok počet prípadov infekcie COVID-19, spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2, v tejto krajine juhovýchodnej Ázie. Foto: TASR/AP

Červený kríž varuje na aktuálny stav v Ázii a vyzýva farmaceutické spoločnosti a vlády k spolupráci. Medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRC) v piatok upozornila, že Ázia sa v súvislosti s nedostatkom vakcín proti ochoreniu COVID-19  dostala do krízovej situácie. Informuje o tom agentúra AP. 

IFRC vo vyhlásení uviedla, že vakcíny už došli v Nepále a Bangladéši a väčšina krajín v regióne bojuje s ich nedostatkom. Uvádza, že nemocnice v Indii, Nepále, Malajzii a na Filipínach sú preplnené pacientmi s covidom.

Organizácia si všíma, že mnoho bohatších krajín nakúpilo dostatok vakcín na niekoľkonásobnú imunizáciu každého jednotlivca, zatiaľ čo väčšina častí Ázie ich má iba zlomok z nich.

Jedinou možnosťou, ako tento nedostatok momentálne riešiť a zabrániť ďalšej katastrofe, je podľa riaditeľa IFRC pre Áziu a Tichomorie Alexandra Matheoua zdieľanie dávok vakcín medzi krajinami a prostredníctvom medzinárodného vakcinačného programu COVAX.

Červený kríž vyzval farmaceutické spoločnosti a vlády, aby spolupracovali na zabezpečení lepšieho zásobovania vakcínami v Ázii, ktorá je teraz epicentrom globálnej pandémie s najväčším počtom nových prípadov nákazy.

Miera zaočkovanosti zostáva v Ázii veľmi nízka: India a Indonézia zaočkovali zhruba tri percentá svojho obyvateľstva a napríklad Filipíny plne zaočkovali iba okolo 0,6 percenta svojich občanov.

Indická mutácia už aj v Brazílii

Brazília zaznamenala prvé prípady indického variantu nového koronavírusu. Objavili sa medzi členmi posádky nákladnej lode plaviacej sa pod vlajkou Hongkongu. Informovala o tom v noci na piatok agentúra AFP.

Loď priplávala do Brazílie z Juhoafrickej republiky. Podľa ministerstva zdravotníctva bolo na ochorenie COVID-19 pozitívne testovaných  15 členov posádky. U šiestich z týchto vzoriek s najvyššou vírusovou náložou sa sekvenovaním potvrdil variant B.1.617.2.

Loď dlhá 360 metrov, ktorá kotví pri pobreží Brazílie, sa momentálne nachádza v karanténe. Troch členov posádky s vážnymi príznakmi previezli na pevninu, pričom dvaja z nich sa už vrátili späť na loď. Tretí je hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti v meste Sao Luis.

Úrady v tejto chvíli zatiaľ neevidujú lokálny prenos tohto variantu. Zdravotníckych pracovníkov, ktorí prišli s námorníkmi do kontaktu, budú testovať a naďalej monitorovať.

Brazília je jednou z krajín najviac postihnutých pandémiou. Vyšší počet úmrtí zaznamenali len Spojené štáty. Od vypuknutia pandémie sa v Brazílii táto nákaza potvrdila u viac ako 15 miliónov ľudí. V súvislosti s koronavírusom evidujú v krajine aj vyše 440.000 ľudí.

Tamojší experti z nárastu prípadov vinia aj tzv. brazílsky variant koronavírusu, ktorý po prvý raz zaznamenali v meste Manaus v brazílskom štáte Amazonas. Indický variant covidu-19, ktorý sa prvýkrát objavil v Indii vlani v októbri, evidujú vo viac ako 40 krajinách sveta.

Brazílskemu aj indickému variantu priradila Svetová zdravotnícka organizácia WHO atribút, že „vyvolávajú znepokojenie„. To môže znamenať, že oba varianty sú nebezpečnejšie ako iné, a to tým, že sa prejavujú vyššou nákazlivosťou i smrtnosťou.

Redakcia

Zdroj: TASR

Foto: TASR/AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This