Ortopedický magazín logo

Reklama

Začiatok roka prináša aj začiatok výskytu alergénov jarných drevín

Začiatok roka prináša aj začiatok výskytu alergénov jarných drevín

Nový rok pre alergikov znamená aj začiatok výskytu alergénov jarných drevín. Medzi klinicky významné alergény z tejto skupiny patrí peľ brezy, liesky, jelše, neskôr hraba, duba a buka. Na sociálnej sieti to pripomenula Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie (SSAKI).

Ako prvý sa objavuje v ovzduší peľ liesky, ktorý môže vyvolať alergické prejavy už v januári. „Je to v čase keď je ešte v prírode sneh. Prejavy alergie sú preto často zamieňané za klasickú infekciu dýchacích ciest,“ priblížila SSAKI.

Peľ jarných drevín často skrížene reaguje s niektorými potravinami rastlinného pôvodu, čo následne môže viesť k prejavom takzvaného ústneho alergického syndrómu. „Ide o svrbenie podnebia, jazyka, opuch pier po konzumácii potravín, ako jablko, mrkva, zeler alebo niektoré orechy,“ vysvetlila SSAKI.

Jedinou príčinnou liečbou alergie na peľ jarných drevín je alergénová imunoterapia, a to v podobe tabletiek či roztokov. „Optimálny čas na začatie tejto liečby je práve teraz. Keďže nástup tejto liečby je v priebehu niekoľkých mesiacov, treba začať pred nástupom sezóny drevín,“ zdôraznila SSAKI.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This