Ortopedický magazín logo

Reklama

Alergici, denné koncentrácie peľu naďalej ovplyvňujú nočné mrazy

V nasledujúcich dňoch sa očakávajú vysoké hladiny peľu topoľa

Najmä nočné mrazy v aktuálnom týždni spôsobili, že v ovzduší sa vyskytovali nižšie koncentrácie peľu ako v predchádzajúcich týždňoch. Ako TASR informovala Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Banská Bystrica, na celom území dominoval peľ jelše. 

„V teplejších oblastiach to bol aj peľ jaseňa a drevín z čeľadí cyprusovitétisovité. Peľová sezóna liesky sa končí aj v chladnejších oblastiach, kde ju môže predlžovať peľ transportovaný z vyšších horských polôh,“ uviedla Lafférsová. Ako dodala, najvyššie koncentrácie peľu jelše zachytili v Banskej Bystrici, kde boli namerané aj najvyššie hodnoty peľu liesky. Peľ drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité dosiahol maximálnu dennú koncentráciu v Bratislave.

„Okrem uvedených drevín sa v ovzduší vyskytoval v stredných, v Bratislave a Trnave aj vo vyšších koncentráciách peľ jaseňa,“ doplnila Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Banská Bystrica. Spóry húb dosahovali len nízke až stredné hodnoty.

V nasledujúcich dňoch sa očakáva postupný koniec peľovej sezóny liesky, predpokladá sa však stúpajúca tendencia peľu drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité, vysoké hladiny peľu topoľa a jaseňa a nárast denných hladín u spór plesní.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This