Ortopedický magazín logo

Reklama

WHO vyzvala Čínu, aby zlepšila spoluprácu pri vyšetrovaní pôvodu koronavírusu

WHO vyzvala Čínu, aby zlepšila spoluprácu pri vyšetrovaní pôvodu koronavírusu

WHO vyzvala Čínu k lepšej spolupráci. Čína musí zlepšiť spoluprácu so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) pri skúmaní pôvodu nového koronavírusu, ktorý po prvý raz zaznamenali v čínskom meste Wu-chan v decembri 2019. Vyhlásil to na štvrtkovom tlačovom brífingu v Ženeve šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, informuje agentúra AFP.

„Veríme, že (Čína) bude viac spolupracovať, aby sme sa dostali k podstate toho, čo sa stalo,“ povedal riaditeľ WHO. „Vyzývame Čínu, aby bola transparentná a otvorená a aby spolupracovala,“ citovala slová šéfa WHO agentúra Reuters.

„Dlhujeme to miliónom ľudí, ktorí trpeli a miliónom, ktorí zomreli…,“ dodal. Apeloval najmä na zaistenie prístupu k hrubým dátam, ktorý je dosiaľ nepostačujúci.

Na poskytnutie ďalších dôležitých informácií zo strany Číny apeloval počas svojej návštevy v sídle WHO i nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn.

Oznámil tiež, že Nemecko daruje 260 miliónov eur do globálneho programu spolupráce Access to COVID-19 Tools Accelerator (ACT-A), ktorého cieľom je zabezpečiť, že všetky krajiny – vrátane chudobných – mali k dispozícii vakcíny a testy.

Riaditeľ WHO pre núdzové situácie Mike Ryan doplnil, že šéf WHO tento piatok členských krajinám predstaví návrhy týkajúce sa druhej fázy vyšetrovania pôvodu koronavírusu.

Záhada vo virologickom inštitúte

Denník Wall Street Journal nedávno informoval, že už v novembri 2019, krátko pred vypuknutím pandémie koronavírusu, ochoreli traja výskumníci z virologického inštitútu v čínskom meste Wu-chan. Mali sa liečiť v nemocnici. Wall Street Journal (WSJ) sa odvoláva sa na správu amerických tajných služieb, ktorej obsah doteraz nebol známy. Čína odmieta tvrdenia s ktorými prišli média a označila za “totálne nepravdivé”.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien tieto správy označil za “totálne nepravdivé”. Inštitút podľa jeho slov pred 30. decembrom 2019 ochorenie COVID-19 nezaznamenal a medzi jeho pracovníkmi a študentami doteraz žiadny výskyt infekcie nezaznamenali.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This