Ortopedický magazín logo

Reklama

Čína odmieta tvrdenia o výskyte ochorenia v laboratóriu vo Wu-chane v roku 2019

Čína odmieta tvrdenia

Na snímke bezpečnostná služba hliadkuje pred Inštitútom virológie v stredočínskom meste Wu-chan. Foto: TASR-AP

Čína ešte včera stihla reagovať na správu, o ktorej informoval aj náš portál. Denník Wall Street Journal v nedeľu informoval, že už v novembri 2019, krátko pred vypuknutím pandémie koronavírusu, ochoreli traja výskumníci z virologického inštitútu v čínskom meste Wu-chan. Mali sa liečiť v nemocnici. Wall Street Journal (WSJ) sa odvoláva sa na správu amerických tajných služieb, ktorej obsah doteraz nebol známy. Čína odmieta tvrdenia s ktorými prišli média a označila za „totálne nepravdivé“, píše agentúra AFP.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien tieto správy označil za „totálne nepravdivé“. Inštitút podľa jeho slov pred 30. decembrom 2019 ochorenie COVID-19 nezaznamenal a medzi jeho pracovníkmi a študentami doteraz žiadny výskyt infekcie nezaznamenali.

Tím expertov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorý vo februári tohto roku skúmal pôvod koronavírusu priamo vo Wu-chane, označil teóriu o jeho úniku z miestneho laboratória za „mimoriadne nepravdepodobnú„.

Samotná Čína nepotvrdenú teóriu o úniku vírusu z wuchanského laboratória dlhodobo popiera. Naznačuje pritom, že nový typ koronavírusu sa mohol dostať do Číny z USA alebo iných krajín, napríklad prostredníctvom mrazených potravín.    

Prvé prípady tohto vírusu zaznamenali v Číne na konci roka 2019. Odvtedy sa rozšíril do celého sveta a viac ako 3,4 milióna ľudí zomrelo v spojitosti s chorobou COVID-19, ktorú tento vírus spôsobuje.

Teória o víruse z miestneho trhoviska

Článok Wall Street Journalu bol zverejnený pred začiatkom Svetového zdravotníckeho zhromaždenia (WHA), orgánu WHO, ktorý by mal rozhodnúť o ďalšej fáze vyšetrovania počiatkov pandémie. Čína o šírení koronavírusu vo Wu-chane prvýkrát informovala koncom decembra 2019. Svetu prezentovala teóriu o víruse, ktorý bol detegovaný na miestnom trhovisku so zvieratami.

Administratíva predchádzajúceho amerického prezidenta Trumpa podporovala teóriu, že vírus sa rozšíril práve z Wuchanského virologického inštitútu.

Už v predchádzajúcej správe tajných služieb USA sa písalo o tom, že na jeseň 2019 ochorelo niekoľko bádateľov Wuchanského virologického inštitútu. Tá bola zverejnená v januári – v posledných dňoch úradovania exprezidenta Donalda Trumpa. U vedcov sa mali prejavovať symptómy, ktoré mohli vyvolať bežné sezónne choroby, ale potenciálne aj koronavírusové ochorenie COVID-19.

Vláda súčasného šéfa Bieleho domu Joea Bidena sa vyjadruje opatrnejšie. Tvrdí, že je v tomto smere potrebné ďalšie vyšetrovanie.

Redakcia

Zdroj: TASR, AFP

Foto: TASR-AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This