Ortopedický magazín logo

Reklama

Krízový výbor WHO je proti covidpasom

Krízový výbor WHO je proti covidpasom

Krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie sa opakovane postavil proti covidpasom. Zopakoval výzvu, aby jednotlivé krajiny nevyžadovali od cestujúcich na hraniciach potvrdenie o očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa WHO by očkovanie nemalo byť jedinou podmienkou vstupu do krajiny vzhľadom na to, že nie všade vo svete je rovnaký prístup k vakcínam a občania chudobnejších štátov by takto mohli byť diskriminovaní.

EÚ od začiatku júla zaviedla digitálny covidpas, ktorý má zjednodušiť cestovanie v rámci 27-členného bloku, predovšetkým v súvislosti s letnou dovolenkovou sezónou.

WHO varuje: Je „veľká pravdepodobnosť“ šírenia ešte nebezpečnejších variantov

Krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) očakáva šírenie nových znepokojujúcich variantov koronavírusu vo svete.

Pandémia sa ani zďaleka nekončí,“ uviedol výbor vo vyhlásení. Zdôraznil, že je „veľká pravdepodobnosť výskytu a celosvetového rozšírenia nových a možno aj nebezpečnejších variantov, ktorých zvládnutie bude ešte náročnejšie„.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v stredu tiež upozornil, že svet sa v súčasnosti nachádza v prvých fázach tretej vlny pandémie koronavírusu. Povedal to v úvodnom prejave na 8. zasadnutí krízového výboru venujúceho sa ochoreniu COVID-19. Citovala z neho aj ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Šéf WHO oznámil, že za posledný týždeň celosvetovo stúpol počet prípadov nákazy a znovu začal stúpať aj počet úmrtí.

„Úmrtia po desiatich týždňoch klesania zasa narastajú,“ dodal Tedros.

„Jedným z hlavných urýchľovačov šírenia infekcie je koronavírusový variant delta, pričom situáciu zhoršujú aj spoločenské kontakty, mobilita ľudí a nejednoznačné využívanie overených opatrení na ochranu verejného zdravia,“ zdôraznil.

Podľa Tedrosa sa variant delta teraz nachádza vo vyše 111 krajinách a zrejme „bude čoskoro vo svete prevládať, ak už neprevláda“.

Zdroj: TASR, AFP, Reuters

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This