Ortopedický magazín logo

Reklama

V Španielsku budú mať prístup k asistovanej reprodukcii aj lesby, bisexuálky a transrodoví ľudia

V Španielsku budú mať prístup k asistovanej reprodukcii aj lesby, bisexuálky a transrodoví ľudia

Prístup k asistovanej reprodukcii v systéme verejného zdravotníctva, kde sa tento zákrok vykonáva bezplatne, budú mať v Španielsku po novom aj ženy žijúce bez partnera, lesby, bisexuálky a transrodoví ľudia.

Nariadenie o tom v piatok v Madride podpísala španielska ministerka zdravotníctva Carolina Dariasová. Tohto nariadenia sa už dlho dožadovali skupiny bojujúce za práva komunity LGBT a je aj súčasťou snáh vlády, vedenej socialistami a s veľkým zastúpením žien, o rodovú rovnosť.

Liečba neplodnosti je v Španielsku bezplatná, ale pred šiestimi rokmi ju vtedajšia vláda konzervatívnej Ľudovej strany (PP) vyhradila len pre heterosexuálne ženy, ktoré majú partnera. Ostatných záujemcov tak vláda donútila, aby si túto liečbu platili.

Tlačová agentúra AP dodáva, že vlády mnohých regiónov Španielska toto politické rozhodnutie centrálnej vlády odmietli implementovať. Dariasová nové nariadenie podpísala v prítomnosti aktivistov za práva sexuálnych menšín, pričom zdôraznila, že tento krok má za cieľ skoncovať s diskrimináciou v systéme verejného zdravotníctva. Zdôraznila, že dnešok sa zapíše do dejín ako deň, keď došlo k „reštitúcii práv, ktoré nemali byť nikdy odopreté“. Uge Sangilová, prezidentka španielskej federácie skupín za práva komunity LGBTQ+, zmenu v zdravotnom systéme privítala a povedala, že sa vďake nej zmenia životy tisícov ľudí.

zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This