Hodnota strednej dĺžky života sa pre pandémiu znížila u oboch pohlaví
Hodnota strednej dĺžky života pri narodení sa v roku 2020 na Slovensku po rokoch predlžovania skrátila, u mužov takmer o desať mesiacov a u žien o viac ako osem mesiacov. Dôvodom bola pandémia nového koronavírusu, ktorá spôsobila predovšetkým zvýšenie úmrtnosti ľudí vo veku 65 až 79 a tiež 80 a viac rokov. Tvrdí to pracovník Inštitútu informatiky a štatistiky a Prognostického ústavu SAV Branislav Šprocha.
„Práve nárast intenzity úmrtnosti v tomto veku sa podieľal aj na výraznom skrátení dĺžky života osôb v presnom veku 65 rokov. Ten bol v konečnom dôsledku ešte väčšieho rozsahu, ako sme identifikovali u práve narodených chlapcov a dievčat,“ uvádza v príspevku v časopise Slovenská štatistika a demografia.
Identifikované čiastočné zlepšenie úmrtnosti v mladších vekových skupinách, v detskom a reprodukčnom veku tak nebolo ani zďaleka dostatočné na to, aby mohlo ovplyvniť celkovo negatívny medziročný vývoj výraznejšou mierou.
Autor článku „Pandémia ochorenia COVID-19 v roku 2020 a niektoré charakteristiky úmrtnosti na Slovensku“ Branislav Šprocha tiež tvrdí, že sa síce potvrdil dominantný efekt ochorenia COVID-19 u starších mužov a žien, ale nezanedbateľnú úlohu v procese skracovania dĺžky života zohralo aj zvýšenie úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia. S nepriamymi vplyvmi možno podľa neho časom počítať aj pri nádorových ochoreniach.
„Keďže rok 2020 zachytáva len časť z druhej vlny pandémie a z predbežných údajov je zrejmé, že jej hlavné fázy sa odohrali v prvých mesiacoch roka 2021, je možné očakávať významný dosah ochorenia COVID-19 na proces úmrtnosti na Slovensku aj v tomto kalendárnom roku,“ uzatvára s tým, že ich celkový rozsah bude možné zistiť až s určitým časovým odstupom.
Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements