Ortopedický magazín logo

Reklama

Svetová zdravotnícka organizácia: Európske tempo očkovania je „neprijateľne pomalé“

WHO kritizuje Európu za očkovaciu kampaň

Foto: Envato Elements

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes kritizovala Európu za „neprijateľne pomalú“ očkovaciu kampaň. Znepokojenie vyjadrila aj nad nárastom počtu nakazených novým koronavírusom v tomto regióne. Informovala o tom agentúra AFP.

„Vakcíny sú našou najlepšou cestou z tejto pandémie… Tempo, ktorým sa očkuje, je však neprijateľne pomalé“ a „predlžuje trvanie pandémie“, uviedol vo vyhlásení riaditeľ WHO pre oblasť Európy Hans Kluge. Dodal, že epidemiologická situácia v Európe je „znepokojujúcejšia, ako za ostatných niekoľko mesiacov“.

„Musíme tento proces urýchliť zrýchlením výroby, znížením prekážok pri podávaní vakcín a použitím všetkých dostupných dávok (očkovacích látok), ktoré máme uskladnené,“ pokračoval Kluge.

Pred piatimi týždňami klesol týždenný prírastok počtu nakazených v Európe pod jeden milión, avšak minulý týždeň došlo k zvýšeniu miery šírenia COVID-19 vo väčšine krajín patriacich do tzv. európskeho regiónu WHO, kde „bolo zaznamenaných 1,6 milióna prípadov“, uviedol Kluge vo vyhlásení.

Celkový počet úmrtí súvisiacich s koronavírusom sa tam podľa neho „rýchlo blíži k hranici jedného milióna a celkový počet prípadov nákazy čoskoro prekročí 45 miliónov“.

„Pravdepodobnosť výskytu nových znepokojivých variantov rastie s rýchlosťou, akou sa vírus rozmnožuje a šíri, takže zamedziť prenosu prostredníctvom základných opatrení pre kontrolu chorôb je kritické,“ uviedla v rovnakom vyhlásení WHO regionálna koordinátorka pre mimoriadne situácie Dorit Nitzanová. Európsky región WHO zahŕňa 53 krajín vrátane Ruska a niekoľkých stredoázijských štátov.

Slovensko

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny na Slovensku je 719.418. ,Za predchádzajúci deň pribudlo 17.571 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 262.071 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1877 ľudí. Celkový počet úmrtí „na covid“ je k dnešnému dňu (1.4.2021) 9790 a celkový počet úmrtí „s covidom“ je 1837.

Redakcia, TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This