Ortopedický magazín logo

Reklama

Rusko zaregistrovalo prvú vakcínu proti koronavírusu pre zvieratá. Skúšali ju na psoch aj mačkách

Rusko zaregistrovalo prvú vakcínu proti koronavírusu pre zvieratá

Foto: ilustračné, Envato Elements

Ruské úrady dnes oznámili, že zaregistrovali prvú vakcínu proti koronavírusu určenú pre zvieratá. Očkovaciu látku Carnivak-Cov vyvinuli odborníci z ruskej Federálnej služby pre veterinárny a fytosanitárny dohľad (Rosseľchoznadzor).

„Rusko zaregistrovalo Carnivak-Cov, sorbátom inaktivovanú vakcínu proti koronavírusovej infekcií pre mäsožravé zvieratá… Ide o prvý a zatiaľ jediný produkt na svete proti ochoreniu COVID-19 u zvierat,“ povedal novinárom zástupca riaditeľa Rosseľchoznadzoru Konstantin Savenkov, ktorého citovala agentúra TASS.

Hromadná výroba novej očkovacej látky by sa mohla začať už v priebehu apríla. Produkovať ju bude ruské Federálne stredisko pre zdravie zvierat, ktoré je najväčším výrobcom veterinárnych produktov v Rusku.

Klinické testy vakcíny Carnivak sa začali vlani v októbri. Látku skúšali na psoch, mačkách, obyčajných aj polárnych líškach, norkách a ďalších živočíchoch. Výsledky testov podľa Savenkova ukázali, že nová vakcína je bezpečná a vysokoúčinná: protilátky voči koronavírusu sa plne vyvinuli u všetkých zaočkovaných zvierat.

Ďalší výskum má ukázať, ako dlho dlho budú zvieratá zaočkované Carnivakom chránené. Bádatelia predpokladajú, že to bude minimálne šesť mesiacov.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This