Ortopedický magazín logo

Reklama

Použitie hydraulického členkového kĺbu zlepšuje rýchlosť chôdze s predkolennou protézou

Použitie hydraulického členkového kĺbu zlepšuje rýchlosť chôdze s predkolennou protézou

Foto: ilustračné, Envato Elements

V nedávnom období došlo k podstatnému zvýšeniu počtu komerčne dostupných protetických chodidiel s hydraulickým členkovým kĺbom. Ich cena je prirodzene vyššia ako cena chodidiel s nehydraulickým kĺbom, čo pre zdravotné poisťovne znamená vyššie náklady hradené z verejného zdravotného poistenia. 

Tím amerických vedcov vedený doktorkou Sarah R. Changovou preto z podnetu Americkej akadémie ortotikov a protetikov (AAOP) analyzoval klinický význam a opodstatnenosť použitia takýchto kĺbov pri stavbe protézy. V rámci svojej analýzy v elektronických odborných databázach MEDLINE, Embase, Web of Science, Scopus a Proquest identifikovali 15 relevantných štúdií. Tie boli zamerané na skúmanie biomechanických účinkov predkolenných protéz s hydraulickým členkovým kĺbom na chôdzu pacienta. 

O výsledkoch analýzy informujú v aprílovom vydaní časopisu Journal of Prosthetics and Orthotics. Z nich konzistentne vyplýva, že použitie hydraulického členkového kĺbu na predkolennej protéze zlepšuje rýchlosť chôdze protetického pacienta v porovnaní s protézou s nehydraulickým členkovým kĺbom.

Redakcia

Zdroj: Journal of Prosthetics and Orthotics

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This