Ortopedický magazín logo

Reklama

Slovenská lekárska komora víta použitie vakcíny Sputnik V. No vládne opatrenia prišli neskoro

Slovenská lekárska komora víta použitie vakcíny Sputnik V. No vládne opatrenia prišli neskoro

Marián Kollár, prezident Slovenskej lekárskej komory, Foto: TASR- Jakub Kotian

Slovenská lekárska komora víta použitie neregistrovanej vakcíny Sputnik V na Slovensku. O použití ruskej vakcíny SLK presvedčili nedostatok ostatných očkovacích látok a kritická situácia, v ktorej sa pacienti ocitli. Považuje vakcínu za správny krok, ak zachráni čo i len jeden ľudský život. 

„Vakcína je jediným možným riešením a jedinou cestou, ako sa z tohto pekla dostať,“ povedal v utorok na tlačovej konferencii prezident komory Marian Kollár.

Zdôraznil, že ako lekár sa nepozerá na to, odkiaľ vakcína pochádza, ale na to, či je účinná. Pripomenul, že každý pacient, ktorý akúkoľvek vakcínu dostane, musí byť informovaný o možných rizikách.

Neregistrovaný liek

Komora pripomenula, že očkovanie spadá pod gesciu Ministerstva zdravotníctva SR. Keďže Sputnik V je neregistrovaným liekom, podľa komory sa bude musieť upraviť legislatíva tak, aby sa aj táto očkovacia látka mohla používať tými, ktorí ju chcú používať.

Povedal tiež, že v najnovších vládnych opatreniach sa nenachádza „nič prelomové“. Podľa SLK prichádzajú neskoro a ich uvedenie do praxe sa zbytočne naťahuje. Kollár poznamenal, že nie je jasné, kto má čo zabezpečiť a odkontrolovať. Navyše ich považuje za málo adresné. Celkovú situáciu v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu môžu podľa neho zlepšiť len jasné a cielené organizačné opatrenia, ktoré dokážu odľahčiť preťažený zdravotnícky systém. Poznamenal, že nad pandémiou sa dá vyhrať ešte pred zdravotníckymi zariadeniami a nie množstvom pľúcnych ventilácií.

Opatrenia pre ambulantnú sféru sú podľa SLK dosť problematické. Za rizikové ich považuje z dôvodu, že pravdepodobne zvýšia administratívu v tejto sfére. Komora podľa Kollára, naopak, navrhla znížiť administratívne úlohy na najnižšiu úroveň. Hovoriť by sa podľa lekárskej komory malo viac aj o kontrole hraníc. Pýta sa, ako sa bude postupovať voči ľuďom, ktorí sa budú vracať z exotických krajín, keďže eKaranténa by mala byť zavedená do konca apríla. Rovnako podľa komory nie sú známe podrobnosti okolo avizovaného covidového príspevku. Zmysel by videl v posilnení právomoci samospráv, vzniknúť by podľa komory mali lokálne pandemické komisie. Za kľúčové tiež považuje trasovanie kontaktov, v ktorom rovnako vidí úlohu samospráv.

Ľudí vyzývajú lekári na disciplínu a dodržiavanie opatrení.

Zdroj: TASR

Foto: TASK-Jakub Kotian

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This