Ortopedický magazín logo

Reklama

COVID – 19

Charakteristika ochorenia

Akútny respiračný syndróm spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2 z čeľade coronaviridae, ktorý patrí medzi betakoronavírusy, kam sa zaraďujú aj koronavírusy SARS-CoV a MERS-CoV, ale vykazuje od nich genetické odlišnosti.

Ochorenie sa prejavuje najmä kašľom, dýchavičnosťou, telesnou teplotou nad 38 °C, náhlym nástupom straty čuchu, chuti alebo poruchou chuti, zápalom pľúc a v prípade komplikácií môže skončiť úmrtím. Inkubačný čas je 2 až 14 dní. Osoba môže byt‘ infekčná už 48 hodín pred nástupom príznakov. Koronavírus SARS-CoV-2 sa prenáša z človeka na človeka.

Celú definíciu ochorenia COVID-19 nájdete v Usmernení hlavného hygienika Slovenskej republiky z 8. septembra 2020.

Slovensko začalo s očkovaním proti novému koronavírusu 26. decembra. Ešte v teň istý deň, ako naša krajina získala prvú zásielku vakcín od spoločností Pfizer a BioNTech.

Prvým zaočkovaným bol infektológ Vladimír Krčméry. Toto očkovanie sa odohrávalo za prítomnosti kamier a médií vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Krátko po profesorovi Krčmérym boli zaočkovaní ďalší jeho kolegovia a členovia konzília odborníkov.

Nasledujúci deň, v nedeľu 27.12., podstúpila očkovanie vakcínou proti COVID-19 aj prezidentka republiky Zuzana Čaputová a ďalší politici. Medzi nimi aj minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Aktuálne platné znenie hygienických opatrení a ďalšie dôležité informácie nájdete na www.korona.gov.sk

koronavírus infografika
Share This