Ortopedický magazín logo

Reklama

Minister Krajčí povolil použitie vakcíny Sputnik V. Plnú zodpovednosť preberá ošetrujúci lekár

Minister Krajčí povolil použitie vakcíny Sputnik V. Plnú zodpovednosť preberá ošetrujúci lekár

Foto: ilustračné, Envato Elements

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) podpísal použitie vakcíny Sputnik V na boj s ochorením COVID-19 na Slovensku. Nateraz by sa mohla používať do konca augusta. Skupinové povolenia na terapeutické použitie zverejnilo na webe Ministerstvo zdravotníctva SR.

DenníkN upozornil na skutočnosť, že podľa podpísaného dokumentu, „Za terapiu neregistrovaným liekom preberá plnú zodpovednosť ošetrujúci lekár,“.

Mimisterstvo v reakcii na tento krok uviedlo, že ochrana zdravia a životov je preň na prvom mieste, preto vždy hľadá riešenia v prospech ľudí, a tak to bolo aj v tomto prípade. Spolupracovať bude so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Ten preverí šaržu a následne sa oznámi, kedy sa začne oficiálne očkovanie.

Stovky výnimiek ročne

Rezort pripomenul, že s cieľom ochrany zdravia a životov ľudí sa vydá ročne niekoľko stoviek výnimiek na neregistrované lieky pre ľudí, ktorí bojujú o život alebo vyčerpali všetky možné dostupné varianty na liečbu. V prípade vakcíny Sputnik V minister zdravotníctva poľa rezortu v plnej miere dodržal ustanovenie zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach. „Fakt zároveň je, že záujemcovia o očkovanie vakcínou budú potvrdzovať, že vedia, že ide o vakcínu bez schválenia v Európskej liekovej agentúre,“ doplnila hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Premiér Igor Matovič v pondelok (1. 3.) informoval o tom, že Slovensko nakúpi dva milióny kusov ruskej vakcíny Sputnik V. Očkovanie vakcínou bude dobrovoľné a bez obmedzenia veku. Vakcína Sputnik V sa bude na Slovensku používať na základe výnimky.

Zdroj: TASR, DenníkN

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This