Ortopedický magazín logo

Reklama

SKOrT: Najnovšie technológie využívané v ortopedickej protetike a technike

SKOrT: Najnovšie technológie využívané v ortopedickej protetike a technike

Foto: ilustračné, Envato Elements

Špičkové technológie pomáhajúce v oblasti ortopedickej protetiky a ortopedickej techniky sú čoraz pokročilejšie. A na obzore sa pritom neustále objavujú nové. Od nových chirurgických techník, až po dokonalejšiu prispôsobiteľnosť ortopedických pomôcok, tieto dva zdravotnícke odbory rýchlo napredujú a ponúkajú čoraz lepšiu funkcionalitu protéz aj ortéz. Pozrime sa teda na niektoré súčasné vyspelé technológie.

Mikroprocesorom ovládané protézy

Mikroprocesorom ovládané protézy predstavujú špičkové riešenie niektorých bežných protetických problémov a od januára 2006 sú dostupné aj poistencom všetkých zdravotných poisťovní na Slovensku. Pred príchodom mikroprocesorom ovládaných protetických chodidiel a kolenných a bedrových kĺbov sa používali mechanické. Hoci dodnes majú svoj význam, ich mechanická verzia neumožňuje úplne presnú imitáciu fungovania ľudských končatín. Činnosti ako státie a chôdza po rovine alebo po schodoch vyžadujú komplexný biologický systém najrôznejších pohybov kĺbov, šliach, kostí a svalov. Mikroprocesorom ovládané komponenty protézy dokážu tieto pohyby výborne napodobňovať a prispôsobovať požadovanému spôsobu chôdze. Výsledkom je, že človek s protézou sa pohybuje plynulejšie a prirodzenejšie. Precíznosť týchto komponentov im umožňuje pohyb neustále usmerňovať. Táto fascinujúca vyspelá technológia využíva senzory, ktoré pohyb dokážu usmerniť až 100 krát za sekundu. Ich ďalšou výhodou je, že v prípade vybitia batérie sa dajú prepnúť do tradičného mechanického módu.

Nové chirurgické techniky

V súčasnosti sa stále vyvíjajú a zdokonaľujú nielen protetické komponenty, ale protetiku na novú úroveň posúvajú aj pokročilejšie chirurgické techniky, akou je rotačná plastika. Ide o chirurgický zákrok, pri ktorom je časť končatiny amputovaná a následne otočená a znovu pripojená k telu. Táto chirurgická technika sa najčastejšie využíva na nahradenie kolenného kĺbu členkom. Je síce zriedkavá, ale pacient získa funkčný kolenný kĺb a môže behať aj skákať. Otočená časť členka môže tiež pomôcť, aby sa pacientovi lepšie nosila protéza. Táto jedinečná technika však vyžaduje dokonalé prispôsobenie špeciálnej protézy.

Okrem toho je už niekoľko rokov na obzore aj ďalšia významná inovácia, ktorá vyžaduje chirurgický zákrok. Aj keď dôjde k poškodeniu svalov, mnohé nervy, ktoré vysielajú signály do amputovanej končatiny, ostanú funkčné. Pomocou nervových štepov odobratých z iných častí tela sa tieto zachované nervy dajú pripojiť k mikroprocesoru. Ten nervové signály premení na pokyny usmerňujúce pohyb protézy a poskytne mozgu priestorovú spätnú väzbu. To má veľký význam najmä pri protézach horných končatín. Zatiaľ čo dnes pacient väčšinou musí vizuálne kontrolovať svoju protézu, táto technika sa snaží v čo najväčšej miere obnoviť jeho prirodzený polohocit (čiže propriocepciu). 

Vylepšený dizajn

Vďaka neustálym inováciám v oblasti 3D tlače dnes výskumníci hľadajú rozličné možnosti zdokonalenia dizajnu ortéz aj protéz. Takou je napríklad 3D tlač vo forme mriežky so štruktúrou včelieho plástu (tzv. honeycomb grid) používaná na zhotovovanie kozmetických krytov protéz dolných končatín. Ultramidový polyamid zosilnený krátkym karbónovým vláknom zase umožňuje zhotovenie veľmi ľahkých, ale zároveň pevných a flexibilnejších kýpťových objímok. Všetky tieto vlastnosti, vrátane vzdušnosti perforovanej štruktúry, môžu významne prispieť aj k lepšiemu znášaniu a hygiene pri nosení poúrazových dláh a skoliotických korzetov.

Dokonalejšia prispôsobiteľnosť v ortotike

Najvýznamnejším posunom v ortotike je schopnosť stále dokonalejšieho prispôsobenia ortézy potrebám pacienta. Tá napreduje s vývojom nových chemických technológií a materiálov, ako sú inovatívne druhy rôznych vysokoteplotných a nízkoteplotných plastových a karbónových materiálov. Najnovšie aj takých, ktoré sú po použití biologicky odbúrateľné či dokonca kompostovateľné. Čoraz lepšie prispôsobenie individuálnych ortéz umožňuje aj teplom tvarovateľný korok alebo špeciálne tlmiace, pamäťové a teploudržiavajúce stielky. Tie sú vyrábané zo špičkových druhov polyuretánových, polyetylénových a etylénvinylacetátových (EVA) pien s antibakteriálnou aj antifungicídnou úpravou. Výskumy tiež ukazujú, že použitie nového druhu stielky vyrobenej kombináciou poronu a plastazotu na ortopedické vložky účinne chráni a pomáha diabetickým pacientom aj pacientom s periférnou neuropatiou.

Doteraz nevídané možnosti do prispôsobovania ortéz priniesol aj pokrok vo vývoji skenovacích technológií. Tie umožňujú odobratie mier s presnosťou na 1 milimeter. Následná úprava tvaru pomôcky a výroba modelu s pomocou počítačového softvéru (CAD-CAM) ponúka takmer neobmedzené možnosti zlepšovania funkčnosti ortopedických pomôcok na mieru. Od roku 2012 sú CAD-CAM technológie široko využívané poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti v segmente ortopedickej techniky aj na Slovensku.

Autor:

Štúdium: Gymnázium Párovce Nitra, SZŠ Záhradnícka Bratislava – štúdijný odbor Ortopedický technik
VŠEMVS – Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy, odbor: Manažment malého a stredného podnikania
Prax: od roku 1996 ako ortopedický technik v spoločnosti NEOPROT, spol. s r.o. , od roku 2005 Zástupca riaditeľa odboru výroby

Zdroje:

Journal of the American Academy of Orthopaedic Srugeons

Medical Plastics News

MIT Technology Review

Prosthetics and Orthotics International

Science Daily

Science Direct

Science Robotics

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This