Ortopedický magazín logo

Reklama

Školskí zdravotníci sa majú stať realitou

Školskí zdravotníci sa majú stať realitou

Parlament v piatok v druhom čítaní schválil návrh zákona z dielne poslankyne Jany Žitňanskej, vďaka ktorému sa majú stať školskí zdravotníci na školách konečne realitou.

„Dlhodobo som sa stretávala so žiadosťami rodičov detí so zdravotným znevýhodnením alebo chronickým ochorením na to, aby niekto kompetentný bol schopný ich deťom počas školského vyučovania poskytnúť potrebnú zdravotnú pomoc napríklad pri dávkovaní liekov či aplikácií inzulínu. Učitelia totiž na takéto úkony nemajú dostatočné zručnosti a ak by ich aj mali, tak sa často báli prevziať zodpovednosť. A vzhľadom na to, že detí s rôznymi ochoreniami je čoraz viac, koncept školského zdravotníka bol nevyhnutný,” hovorí iniciátorka zákona Jana Žitňanská.

Zodpovednosť preberá škola

Školský zdravotník bude môcť podľa schváleného zákona pôsobiť v materských a základných školách vrátane tých pre deti so zdravotným znevýhodnením. Bude zamestnancom danej školy, ktorá tým za jeho činnosť preberie aj právnu zodpovednosť. Zdravotníkom bude môcť byť lekár, zdravotná sestra, verejný zdravotník alebo zdravotnícky záchranár, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady. Zdravotnú starostlivosť dieťaťu bude poskytovať výlučne na základe predchádzajúceho písomného súhlasu rodiča s tým, že potrebu podávania liekov alebo iných úkonov bude na žiadosť rodiča písomne predpisovať všeobecný lekár dieťaťa. Zároveň bude zdravotník v škole môcť vykonávať iba tie úkony, na ktoré je oprávnený v rámci svojej kvalifikácie podľa platných predpisov.

„Zavedenie zdravotníkov na školách bude veľkým prínosom nielen pre deti so zdravotným znevýhodnením, ktorým bude napríklad potrebné podať inzulín, prípadne lieky, ktoré potrebujú, ale bude nápomocný aj pri náhlych úrazoch a stavoch, ako aj pri predchádzaní obezity, toxikománie a sebapoškodzovania, pretože aj táto pandémia zhoršila psychický zdravotný stav detí,” dodáva poslankyňa.

Zákon po podpise hlavy štátu nadobudne účinnosť 15. januára 2022.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This