Ortopedický magazín logo

Reklama

Betlehemské svetlo dorazilo už aj na Slovensko, skauti ho prevzali z Rakúska

Betlehemské svetlo prišlo už aj na Slovensko. V sobotu večer si slovenskí skauti svetlo prevzali od skautov z Rakúska.

Betlehemské svetlo prišlo už aj na Slovensko. V sobotu večer si slovenskí skauti svetlo prevzali od skautov z Rakúska. TASR to potvrdila tajomníčka Rady pre komunikáciu Slovenského skautingu Lucia Tóthová. Prezidentka Zuzana Čaputová prijme Betlehemské svetlo v pondelok (13. 12.), pôjde tak o prvé oficiálne prijatie na Slovensku. 

Ako uviedla Tóthová, v nedeľu (12. 12.) ho odovzdajú na poľsko-slovenských hraniciach poľským skautom a popoludní na hraniciach skautom z Ukrajiny. „Ani v tomto roku nechcú skauti a skautky zo Slovenského skautingu iniciovať akúkoľvek formu výzvy na zhromažďovanie sa, ktoré by bolo v rozpore s aktuálne platnými nariadeniami súvisiacimi so súčasnou pandemickou situáciou.“

Skauti teda neorganizujú hromadný vlakový prevoz, ide len o symbolické prevezenie Betlehemského svetla z Bratislavy do Košíc. Jazda sa podľa Tóthovej uskutoční 18. decembra, pričom odpáliť si svetlo nebude možné.

Betlehemské svetlo sa bude distribuovať po Slovensku v nasledujúcich dňoch, aby bolo dostupné v čo najviac mestách. „Skauti a skautky na Slovensku týmto prijímajú aj v tomto roku jednu zo svojich najväčších výziev – priniesť Betlehemské svetlo všade tam, kam ho prinášali aj po minulé roky. V dostatočnej miere suplovať nerealizovaný vlakový rozvoz,“ hovorí Tóthová.

Opatrenia

Odpaľovanie Betlehemského svetla bude prebiehať so všetkými aktuálne platnými pandemickými opatreniami, so snahou o bezkontaktnosť a bez zhromažďovania.

Hlavnými miestami na odpálenie Betlehemského svetla tak primárne budú kostoly a tradičné stanovištia v mestách. Aj tento rok pripravujú skauti interaktívnu mapu s vyhľadávaním, kde bude na Slovensku Betlehemské svetlo dostupné. Tóthová dopĺňa, že mapa so zoznamom je dostupná na internetovej stránke www.betlehemskesvetlo.sk a skautskí dobrovoľníci ju každým dňom aktualizujú.

Betlehemské svetlo, tak ako každý rok, podľa Tóthovej poputuje aj na Lomnický štít. Skauti ho tam vynesú 19. decembra. „Do Vysokých Tatier svetlo zavíta, aby symbolicky z vyššej nadmorskej výšky zasvietilo na celé Slovensko.“

Tradícia svetla z Betlehema sa odvíja už od konca 11. storočia, z obdobia krížových výprav. Jeden z členov tejto výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia, sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok z „večného“ svetla, ktoré horí v Betleheme. Svetlo, ktoré si ostatní obyvatelia Florencie následne odpaľovali a odnášali domov, sa stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia – univerzálnych hodnôt spájajúcich ľudí. Novodobú tradíciu šírenia plamienka z Betlehema oživili v Rakúsku.

Zdroj: TASR

Foto: archív TASR, František Iván

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This