Ortopedický magazín logo

Reklama

Seniori pozor. Opatrovateľka okradla klienta o 21.000 eur a auto mu vrátila po troch týždňoch

seniora okradla opatrovateľka

Foto: ilustračné, Envato Elements

Policajti obvinili 35-ročnú ženu, pôvodom zo Srbska. Tá mala obvinená vykonávať opatrovateľskú činnosť pre, v súčasnosti už zosnulého, 71–ročného muža. Ten jej mal v dobrej viere zveriť v období od polovice júla 2019 do začiatku januára 2020 jeho bankovú kartu, ktorá jej mala slúžiť na dennú opatrovateľskú činnosť. Žena však kartu využívala na iné neoprávnené transakcie, za dané obdobie spôsobila mužovi škodu vo výške 21.130 eur.

To nie je všetko. Muž jej mal zároveň zveriť auto. To však mala využívať výhradne na nákupy do domácnosti a na lekárske kontroly poškodeného. „V januári 2020, po tom ako opatrovateľka doviezla muža z nemocnice, mala bez jeho súhlasu s vozidlom odísť a vrátiť sa až po približne troch týždňoch, pričom ju mal poškodený o to viackrát požiadať,“ priblížila polícia. Takýmto konaním spôsobila žena ďalšiu škodu vo výške 300 eur.

Polícia v tejto súvislosti poznamenáva, že u starších ľudí sa často stáva, že považujú svoju opatrovateľku za svoju kamarátku, s ktorou sa môžu o všetkom porozprávať. Vyzýva ich však, aby boli pri jej výbere opatrní a každú kandidátku si preverili. 

Žena je obvinená zo zločinu neoprávneného vyrobenia a používania platobného prostriedku, elektronických peňazí alebo inej platobnej karty v jednočinnom súbehu s trestným činom krádeže čelí 35-ročná Srbka. Ako opatrovateľka v okrese Senec mala svojho klienta pripraviť o 21.430 eur. Obvinená je zároveň za trestný čin neoprávneného používania cudzieho motorového vozidla.   V prípade preukázania viny jej hrozí trest odňatia slobody na tri až desať rokov.

Trestné činy páchane na senioroch

Kým v roku 2013 bolo na Slovensku spáchaných približne 89-tisíc trestných činov, ktorých obeťou bol senior,  roku 2018 to bolo približne 66-tisíc. Odborníci na prevenciu kriminality páchanej na senioroch odporúčajú:

  • Dávať si pozor na „výhodné“ nákupy
  • Nenechať sa oklamať pod zámienkov problem blízkeho
  • Nevpúšťať domov cudzích ľudí
  • Nerozmieňať peniaze cudzím
  • Nenastupovať do cudzích áut

Redakcia, Zdroj: TASR, desatoro.sk

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This