Ortopedický magazín logo

Reklama

Počet prípadov tuberkulózy klesá. Najvyšší výskyt ochorenia je v oblasti východného Slovenska

Počet prípadov tuberkulózy klesá. Najvyšší výskyt ochorenia je v oblasti východného Slovenska

Foto: ilustračné, Envato Elements

Situácia s výskytom tuberkulózy je na Slovensku stabilizovaná. V roku 2020 sa zaznamenalo 158 prípadov, kým v roku 2019 to bolo 214 prípadov. Najvyšší výskyt ochorenia je v oblasti východného Slovenska, najnižší v Bratislavskom kraji. TASR o tom informoval Ivan Solovič, primár oddelenia pneumológie a ftizeológie Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch. Verejnosť si v dnes pripomína Svetový deň TBC.

Epidemiologická situácia s tuberkulózou vo väčšine krajín s jej nízkym výskytom sa vyznačuje nízkou mierou prenosu v celkovej populácii a príležitostnými ohniskami, vysvetlil primár.

„Vysoká koncentrácia choroby je zaznamenávaná v určitých rizikových skupinách – chudobní ľudia, bezdomovci, migranti, väzni, etnické menšiny a osoby žijúce s HIV infekciou alebo s inými chorobami, osoby s nadmerným užívaním alkoholu, drogovo závislí a iné marginalizované skupiny,“ doplnil Ivan Solovič, primár oddelenia pneumológie a ftizeológie Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch.

Drastické následky pre protituberkulózne služby

Hrozbu podľa jeho slov predstavuje cezhraničná migrácia. „V čase zvyšujúcej sa migrácie obyvateľstva nebude TBC natrvalo odstránená v akejkoľvek krajine, pokiaľ nebude eliminovaná v celosvetovom meradle,“ pripomenul.

Poukázal na to, že analýza pre medzinárodnú platformu Stop TB Partnership zistila, že globálna reakcia na pandémiu ochorenia COVID-19 bude mať pravdepodobne drastické následky pre protituberkulózne služby. Odhaduje sa, že by mohlo dôjsť k strate najmenej piatich rokov pokroku v eliminácii tuberkulózy.

„Je veľmi dôležité, aby ľudia, ktorí potrebujú liečbu, pokračovali v liečbe počas pandémie, aj keď sa infikujú ochorením COVID-19, aby zvýšili šance na vyliečenie a znížili ďalšie šírenie infekcie tuberkulózy a rozvoj rezistencie na lieky,“ uzavrel Solovič.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This