Ortopedický magazín logo

Reklama

Poskytovatelia sociálnych služieb: Zlú starostlivosť o seniorov zlepšia kontroly a dofinancovanie

Predísť zlej starostlivosti o seniorov pomôžu financie a kontroly

Foto: ilustračné, Envato Elements

Dofinancovanie sociálnych služieb z verejných zdrojov, zvyšovanie vzdelania a kvalifikácie zamestnancov zariadení sociálnych služieb či zvýšenie kontrol dohľadu. Aj takýmito opatreniami by sa dalo predchádzať týraniu či nedostatočnej starostlivosti o seniorov nielen v týchto zariadeniach. Pre TASR to uviedla Anna Ghannamová, predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb (APSS) v SR. Zároveň podotkla, že týranie zažívajú seniori najčastejšie v domácom prostredí či v zdravotníckych zariadeniach, sociálne služby sú v tomto na treťom mieste.

„Vítame, že v Pláne obnovy Slovenska je zahrnuté nielen zrovnoprávnenie neformálnych opatrovateľov odkázaných občanov z hľadiska výšky financovania za ich službu príbuznému, ale aj z hľadiska povinností. A začnú podliehať kontrole dozorového orgánu dohľadu, či ich opatrovnícka služba je vôbec poskytovaná, či je poskytovaná na odbornej úrovni a v súlade s dodržiavaním práv opatrovanej osoby,“ skonštatovala Ghannamová.

Dofinancovaním sociálnych služieb z verejných zdrojov by sa podľa nej mohli získať kvalitnejších pracovníkov.

Vznik stredného manažmentu, ako nového kontrolného mechanizmu

Medzi prioritami je tiež tlak na rezorty, aby sa zvyšovalo vzdelanie opatrovateľov a opatrovateliek. Asociácia volá aj po vzniku kvalifikovaného stredného manažmentu opatrovateľstva. Ten by počas služieb mal robiť efektívnu kontrolu poskytovaných služieb.

„Manažment, ktorý nie je na 12-hodinovej službe s personálom nemá veľkú šancu prísť okamžite na takéto správanie sa personálu, ak nemá kamery priamo na izbách, čo v SR nie je bežné a ani legislatívne možné,“ poznamenala Ghannamová.

Dôležité je tiež zvýšenie kontrol dohľadu, ktoré bude viac zaujímať človek – prijímateľ služby. Nie správne vyplnená dokumentácia či zvýšenie počtu kontrolórov s praxou.

APSS v SR v tomto smere očakáva vznik poukazu, ktorý si občan s odkázanosťou uplatní len u registrovaného, teda kontrolovaného subjektu. Tým môže byť domáci neformálny opatrovateľ, terénna opatrovateľka alebo zariadenia sociálnych služieb ambulantnej či pobytovej formy. Verí tiež, že nebudú existovať ani nezákonné domy, v ktorých sa „načierno“ poskytujú nikým nekontrolované sociálne služby. Tiež, že v domácnostiach seniorov nebudú odbornú službu poskytovať „čierne opatrovateľky“. Ich vzdelanie v oblasti opatrovania a ľudských práv nikto nepreveruje a ich služby okrem rodiny nikto kompetentný nekontroluje.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This