Ortopedický magazín logo

Reklama

Prvá mapa automatických externých defibrilátorov (AED) na Slovensku

Prvá mapu automatických externých defibrilátorov (AED)

Foto: ilustračné, Envato Elements

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (ZZS) zverejnilo prvú mapu automatických externých defibrilátorov (AED). Obsahuje informácie o umiestnení AED, život zachraňujúcich prístrojov, po celej krajine. Na mape je zobrazených aktuálne 778 bodov, v ktorých sa nachádzajú AED. Operačné stredisko ZZS o tom informovalo na sociálnej sieti.
Na mape sú umiestnené body, v ktorých sa nachádzajú AED prístroje a ktoré boli odsúhlasené vlastníkom alebo držiteľom prístroja. „Cieľom mapy je preto nielen zvýšiť povedomie o dôležitosti tohto zariadenia, ale pozitívne motivovať nových vlastníkov AED, aby sa u nás zaregistrovali,“ zdôraznilo Operačné stredisko ZZS.

MAPA AED
MAPA AED. Mapa má informatívny charakter a zobrazuje pozíciu len tých AED, ktorých vlastník alebo držiteľ potvrdil súhlas so zverejnením. Zdroj: 155.sk

AED dokážu analyzovať srdcový rytmus a ak správne nepracuje, vyslať elektrický výboj, ktorý rytmus obnoví. Obsluhovať ich vie aj laik. Mapa AED je dostupná na stránke https://www.155.sk/mapa-aed.

Operačné stredisko ZZS SR z vlastnej iniciatívy začalo pracovať už pred štyrmi rokmi na takzvanom Registri AED s adresami prístrojov a ďalšími informáciami, ktorý je využívaný interne. „V prípade potreby totiž dokáže operátor tiesňovej linky 155 navigovať záchrancu, aby prístroj použil, ak sa nachádza v jeho blízkosti. Pre úplnosť treba dodať, že v Registri AED máme k dispozícii viac prístrojov ako v mape AED. Tá obsahuje informácie o tých prístrojoch, ktorých majitelia súhlasili so zverejnením,“ dodalo Operačné stredisko ZZS.

Zdroj: TASR

Foto: Envato Elements, www.155.sk

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This