Ortopedický magazín logo

Reklama

Rakovina krčka maternice na Slovensku? Dve nové pacientky denne

Rakovina krčka maternice na Slovensku? Dve nové pacientky denne

Rakovina krčka maternice je na Slovensku diagnostikovaná dvom ženám denne. Až každý tretí prípad sa z dôvodu neskorej diagnostiky tohto ochorenia končí smrťou. Pravidelným skríningom sa pritom môže zabrániť až deviatim z desiatich prípadov tohto ochorenia. Všeobecná zdravotná poisťovňa preto v rámci národného onkologického programu, po pauze zavinenej zlou pandemickou situáciou na Slovensku, od júna opäť pozýva poistenky na bezplatnú preventívnu gynekologickú prehliadku. Jej súčasťou je aj skríningové cytologické vyšetrenie krčka maternice. Je zamerané na odhalenie predrakovinových stavov a skorých štádií rakoviny. Za rok by malo pozvánku dostať až 300 000 poisteniek VšZP.

Vďaka zameraniu sa na vyhľadávanie gynekologických onkologických ochorení klesápočet žieu, u ktorých sa karcinóm krčka maternice zachytáva v neskorých štádiách. To zvyšuje šance žien na úspešné vyliečenie a znižuje finančné náklady na liečbu. Kým včasné zachytenie onkologického ochorenia v podobe preventívnej prehliadky alebo skríningu rádovo stojí okolo 50 eur, za rozvinuté štádium rakoviny prsníka alebo krčka maternice zaplatí poisťovňa do 5-tisíc eur. Pri pokročilých štádiách ochorenia s metastázami predstavujú náklady na zdravotnú starostlivosť aj viac ako 10-tisíc eur ročne na jedného pacienta. 

 „Počet preventívnych prehliadok u gynekológa za posledných 10 rokov narastá. Ročne ich však absolvuje stále málo, len asi 35 % žien. Je preto nevyhnutné naďalej pokračovať v skríningu, ktorý je založený na adresnom pozývaní najrizikovejšej skupiny poisteniek, pretože skoré odhalenie ochorenia výrazne zvyšuje šancu na vyliečenie,“ povedal generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Richard Strapko.

Pozývacie listy na preventívne gynekologické vyšetrenie bude v júni poslané 18 874 poistenkám Všeobecnej zdravotnej poisťovne a každý ďalší mesiac ďalším 25 000 poistenkám.

Ako sa objednať na vyšetrenie?

  • Poisťovňa na vyšetrenie pozýva ženy vo veku od 23 do 64 rokov, ktoré v predchádzajúcich troch rokoch neabsolvovali cytologické vyšetrenie, resp. nebolo im diagnostikované onkologické ochorenie ženských pohlavných orgánov.
  • Na vyšetrenie je možné sa objednať ihneď, najneskôr však do 6 mesiacov od prijatia pozvánky.

Stačí si dohodnúť termín u svojho gynekológa a mať so sebou pozývací list. V prípade ak poistenka nemá zmluvného gynekológa, je možné kontaktovať najbližšiu ambulanciu v mieste bydliska, prípadne sa môžu obrátiť na naše call centrum,“ doplnil Matej Neumann, hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Výsledky steru z krčka maternice sú k dispozícii zvyčajne do niekoľkých týždňov. 

Zdroj: TS VšZP

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This