Ortopedický magazín logo

Reklama

P. Čekan: Tretia vlna pandémie už nebude taká ťažká, ako bola tá druhá

Biochemik Pavol Čekan o tom, aka bude tretia vlna pandémie

Na snímke biochemik Pavol Čekan. TASR - Martin Baumann

Tretia vlna pandémie už nebude taká ťažká, ako bola tá druhá. Uviedol to vedec Pavol Čekan, ktorému prezidentka SR Zuzana Čaputová udelila v nedeľu (27. 6.) štátne vyznamenanie – Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. Tvrdí, že cena nepatrí iba jemu, ale všetkým vedcom, ktorí sa pričinili o zvládanie pandémie na Slovensku.

Sila tretej vlny bude záležať od toho, aká bude zaočkovanosť, ako sa Slovensko pripraví na efektívnejšie trasovanie a testovanie, aká bude liečba a ako budú ľudia dodržiavať opatrenia.

„Stále verím, že tretia vlna bude trošku ľahšia. Budeme mať deti v školách a ekonomika bude otvorenejšia,“ poznamenal vedec.

Čekan hovorí, že na Slovensku je zlá podpora vedy a výskumu. „Keby bola lepšia, tak by sme to pocítili,“ podotkol.

Vedec poukázal aj na odchod vedcov do zahraničia. Verí, že „odliv“ vedcov sa podarí nejako zvrátiť a slovenskí vedci sa vrátia na Slovensko. „Dlho sa o tom hovorí a málo sa deje. Dúfame, že si to Slovensko všimne, buď z plánu obnovy alebo bude veda a výskum v budúcnosti viac podporovaná,“ skonštatoval.

Aka bude tretia vlna pandémie
Na snímke vľavo prezidentka SR Zuzana Čaputová, vpravo Pavol Čekan si preberá štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy v oblasti vedy, najmä v oblasti vývoja a výroby testov na vírus SARS-CoV-2 počas slávnostného ceremoniálu udeľovania štátnych vyznamenaní osobnostiam z rôznych oblastí spoločenského života v budove Slovenskej filharmónie 27. júna 2021 v Bratislave. FOTO TASR – Jaroslav Novák

Ocenenie pre všetkých vedcov

Vyznamenanie vníma Čekan ako veľké zadosťučinenie a záväzok do budúcnosti. „Toto ocenenie je pre všetkých ostatných vedcov, ja sa necítim byť jediným adresátom,“ povedal.

Čekan už od základnej školy vedel, že sa chce venovať prírodným vedám. Vysokú školu vyštudoval v zahraničí. Robil odborného asistenta na Rockefellerovej univerzite v New Yorku. V nej sa venoval RNA biológii a molekulárnej patológii a tiež spolupracoval na vývoji nových patentovaných diagnostických metód. Neskôr pracoval v americkom Národnom onkologickom inštitúte ako výskumný pracovník. Po návrate na Slovensko založil v roku 2016 biotechnologickú spoločnosť MultiplexDX, ktorá výrazne posúva diagnostiku rakoviny. Počas pandémie Čekan participoval na projekte výroby PCR testu na detekciu nového koronavírusu.

Prezidentka ocenila 24 osobností spoločenského, kultúrneho, ako aj športového života, z toho piatich in memoriam. Štátne vyznamenania udelila prezidentka ôsmim ženám a 16 mužom v budove Slovenskej filharmónie v Bratislave.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Martin Baumann, Jaroslav Novák

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This